Home Albanian Excellence Orenc Graca, çmim tĂ« parĂ« nĂ« konkursin ‘Citta di Palmanuova’ nĂ« Gustavo Modena, nĂ« Itali

Orenc Graca, çmim tĂ« parĂ« nĂ« konkursin ‘Citta di Palmanuova’ nĂ« Gustavo Modena, nĂ« Itali

6 min read
0
263

Tirane, 16 Maj/ATSH/.- Orenc Graca, Ă«shtĂ« nderuar me çmim tĂ« parĂ« nĂ« konkursin ‘Citta di Palmanuova’  nĂ« Teatrin Gustavo Modena, nĂ« Itali , i konsideruar njĂ« sukses pĂ«r pedagogjinĂ« tonĂ« pianistike. Rreth 900 muzikantĂ« nga 5-24 vjeç ishin pjesĂ«marrĂ«s nĂ« kĂ«tĂ« konkurs muzikor pranĂ« Triestes me pjesmarrjen e instrumentistĂ«ve nga Kroacia, Sllovenia, Austria, Hungaria, Zvicra  Estoni e Shqiperia, Gjermania Franca, Bullgaria Rumania dhe Estonia tĂ« grupuar nĂ« kategori sipas specialiteteve individuale por dhe ansambleve korale e instrumentale.
Lajmi u bĂ« i ditur nga Takuina Adami, pedagoge e njohur e pianos nĂ« ShqipĂ«ri, pjesmarrĂ«se  nĂ« kĂ«tĂ« konkurs , Presidente Nderi e EPTA- Albania e cila i tha ATSH-sĂ« se, “Orenci spikati nĂ« kĂ«tĂ« koncert me muzikalitetin dhe aftĂ«sitĂ« e tij komunikuese duke rrĂ«mbyer dhe çmime tĂ« tjera”. Ai u vlerĂ«sua dhe me çmimin ‘ Trevisan Yoang’ , pĂ«r moshĂ«n 5-15vjeç tĂ« pjesemarrĂ«sve  dhe me BursĂ« pĂ«r tĂ« marrĂ« pjesĂ« nĂ« Masterclassin  qĂ« organizohet nĂ«  10-14 Korrik” .

Orenc Graca, nisi tĂ«  studiojĂ« piano kur ishte 7 vjeç nĂ«n kujdesin e  Violeta Sulkuqi nĂ« ShkollĂ«n ” Onufri ” Elbasan. Sot i numurohen çmime tĂ« dyta nĂ« Konkurset ”Cezar Frank”, Bruksel, ”JenoTokac” Austrie  dhe Casa ”Giuseppe Verde” , Milano, por dhe çmimet e tij tĂ« para qĂ« nisĂ«n me Festivalet e EPTA-Albanias , realizuar ne Liceun Artistik ”Jordan Misja”, Universitetin e Arteve ku u vlerĂ«sua me katĂ«r çmime tĂ« para dhe me çmime nĂ« emĂ«r tĂ« personaliteteve artistike dhe tĂ« huaja si,’Lola Gjoka’, ”Çesk Zadeja”, ”Filippo Trevisa”, ”Carola Grindea”, dhe  ”Orkestra RTSH” qĂ« i dha mundĂ«sinĂ« tĂ« luajĂ« me orkestrĂ«n e RTSH-sĂ«  nĂ«n drejtimin e Oleg Arapot  nĂ« vitin 2014.
Por çmimet  e para absolute vazhdojnĂ« nĂ« Konkursin ”Chopin” nĂ« TiranĂ«  me  ”KĂ«ngĂ«t e TokĂ«s” nĂ« Ksamil , me 3 çmime absolute nĂ« ”Duetet pianistike”, TiranĂ«, por dhe ndĂ«rkombĂ«tare : si çmimi ”Mozart” , nĂ« ”Gioia del Cole” dhe çmimi i Kritikes nĂ« Bari,”Grand Prix” nĂ« AthinĂ«, ”Dinu Lipati”, nĂ« RomĂ«  , tre herĂ«  me çmim tĂ« parĂ« absolut nĂ« Konkurset NdĂ«rkombĂ«tare ArsKosva, nĂ« PrishtinĂ«, ku Ă«shtĂ« ftuar pĂ«r tĂ« dhĂ«nĂ« koncert recital etj.
I vlerĂ«suar pĂ«r kĂ«to arritje nĂ« vemĂ«ndjen e mĂ«sueses sĂ« tij Violeta, ai u ftua nĂ« MoskĂ« pĂ«r tĂ« luajtur nĂ« Festivalin ‘MiqtĂ« e MuzikĂ«s’ ku  koncertoi nĂ« shtĂ«pinĂ« e pianistit tĂ« mirĂ«njohur Rus, Sllatosllav Rihter ,2015.

Shqipëria përfaqësohej  në këtë konkurs dhe nga dy studentë të Universiteteve të Arteve, Kosti Deti që u vlerësua me çmim te parë dhe Suada Haka vlerësuar me çmim të tretë.

“PianistĂ«t shqiptarĂ« janĂ« sot studentĂ«t mĂ« tĂ« mirĂ« nĂ« Konservatorin ‘ Giuseppe Tartinni’ nĂ« Trieste si Llambi Cano nga Korça dhe Kostandin Tashko nga Tirana’-  tha organizatorja e Konkursit  tĂ« PalmanovĂ«s,  prof. TeresaTrevisan  nĂ« Konservatorin ‘Giuseppe Tartini, nĂ«  Trieste.

Këto arritje flasin qartë për progresin e shkollave tona muzikore të cilat do ishin më të ndjeshme në se do tregohej vëmëndja e duhur  ndaj cilësisë së instrumentave  muzikore në to.

/f.n/

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Flora Nikolla
Load More In Albanian Excellence
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…