Home Rajoni Kosova Pacolli dënon sulmin ndaj ambasadës amerikane në Mal të Zi

Pacolli dënon sulmin ndaj ambasadës amerikane në Mal të Zi

2 min read
0
169

PRISHTINË, 22 Shkurt/ATSH/.- ZĂ«vendĂ«skryeministri i ParĂ« dhe Ministri i JashtĂ«m i RepublikĂ«s sĂ« KosovĂ«s, Behxhet Pacolli, ka dĂ«nuar sulmin, qĂ« ndodhi mbrĂ«mĂ« vonĂ« ndaj ambasadĂ«s sĂ« Shteteve tĂ« Bashkuara tĂ« AmerikĂ«s nĂ« Mal tĂ« Zi.

“Jam duke i ndjekur me vĂ«mendje zhvillimet e mbrĂ«mshme, qĂ« ndodhĂ«n nĂ« PodgoricĂ«, ku sipas raportimeve tĂ« deritashme kishte njĂ« sulm me njĂ« mjet eksploziv ndaj AmbasadĂ«s Amerikane nĂ« Malin e Zi. MegjithĂ«se motivet ende mbeten tĂ« paqarta dhe organet pĂ«rgjegjĂ«se tĂ« sigurisĂ« atje janĂ« duke kryer punĂ«n e tyre pĂ«r zbardhjen e rrethanave, dĂ«noj me fjalĂ«t mĂ« tĂ« ashpra kĂ«tĂ« sulm tĂ« ulĂ«t ndaj institucioneve tĂ« aleatit dhe partnerit tonĂ« strategjik, SHBA-sĂ«”, thuhet nĂ« deklaratĂ«n e Pacollit.

Ministrii i JashtĂ«m Pacolli u shpreh se “Kosova mbetet e palĂ«kundur pranĂ« SHBA-sĂ« dhe ofron ndihmĂ«n dhe bashkĂ«punimin nĂ« zhvillimin e hetimeve me institucionet pĂ«rgjegjĂ«se tĂ« Malit tĂ« Zi nĂ«se kjo vlerĂ«sohet e nevojshme”.

Një person hodhi sot gjatë orëve të para të mengjesit një pako me lëndë shpërthyese në drejtim të ambasadës amerikane, në kryeqytetin malazez, Podgoricë, përpara se të kryente vetëvrasje me një tjetër bombë. /k.s/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Klotilda Saracini
Load More In Kosova
Comments are closed.

Check Also

Merr flakë autobusi i linjës Gjermani-Kosovë, asnjë i lënduar

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Ministria e PunĂ«ve tĂ« Jashtme e KosovĂ«s Ă«shtĂ« njoftuar nga Ambasada …