Home Bota PARIS – Moscovici: LuftĂ«rat tregtare nuk janĂ« tĂ« mira pĂ«r asnjĂ«

PARIS – Moscovici: LuftĂ«rat tregtare nuk janĂ« tĂ« mira pĂ«r asnjĂ«

2 min read
0
209
Komisioneri europian i Çështjeve Ekonomike, Pierre Moscovici

PARIS, 2 mars /ATSH-AFP/ – LuftĂ«rat tregtare nuk janĂ« tĂ« mira pĂ«r asnjĂ«, vlerĂ«soi sot komisioneri europian i Çështjeve Ekonomike, Pierre Moscovici, pas shprehjes nga presidenti amerikan, Donald Trump tĂ« vullnetit tĂ« tij pĂ«r tĂ« taksuar importimet e çelikut dhe aluminit.

“Ato nuk janĂ« tĂ« mira pĂ«r asnjĂ«. Askush nuk del fitimtar, kĂ«to janĂ« vĂ«rtetĂ« luftĂ«ra tĂ« panevojshme, tĂ« pajustifikueshme dhe qĂ« janĂ« humbĂ«s-humbĂ«s”, deklaroi ai gjatĂ« njĂ« vizite nĂ« Sallonin e BujqĂ«sisĂ« nĂ« Paris, duke theksuar se Bashkimi Europian Ă«shtĂ« duke pĂ«rgatitur pĂ«rgjigjen e tij.

“Na vjen shumĂ« keq pĂ«r kĂ«to masa sepse ato ngjasojnĂ« shumĂ« me masa qĂ« synojnĂ« tĂ« mbrojnĂ« industrinĂ« kombĂ«tare amerikane dhe se nuk mbĂ«shteten nĂ« asnjĂ« formĂ« justifikimi tĂ« sigurisĂ« kombĂ«tare”, u shpreh Moscovici duke theksuar se SHBA-ja dhe BE-ja bashkĂ«punojnĂ« nga afĂ«r pĂ«r çështjet e sigurisĂ« prej dekadash.

Donald Trump deklaroi qëllimin e tij për të imponuar javën e ardhshme taksa doganore prej 25% për çelikun dhe 10% për aluminin e importuar në SHBA për të mbrojtur industrinë sidurgjike kombëtare. Megjithatë ai nuk është shprehur ende se cilat vende do të preken./

/G.S/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Gent Sinani
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…