Home Artikuj te Tjere Pesë arsye se pse nuk duhet të laheni në mëngjes

Pesë arsye se pse nuk duhet të laheni në mëngjes

2 min read
0
184

TIRANË, 13 maj/ATSH/.Ta lani fytyrĂ«n nĂ« dush Ă«shtĂ« njĂ« nga gabimet qĂ« çdokush i bĂ«n, dhe qĂ« mund tĂ« dĂ«rgojnĂ« nĂ« probleme shĂ«ndetĂ«sore, shkruan Daily Mail, transmeton Klan Kosova.

Pesë aryse kryesore se pse nuk është mirë të lahemi në mëngjes janë:

1.Ta lani fytyrĂ«n nĂ« dush – sipas ekspertes sĂ« kujdesit ndaj lĂ«kurĂ«s, Kaye Scott, nxehtĂ«sia e ujti dhe shtypja mund t’i bĂ«jnĂ« shumë  keq lĂ«kurĂ« tuaj.

2.TĂ« pĂ«rdorni “loofah” (sfungjer) – dermatologu nga Orlando, MatheĂ« Knight, insiston se pĂ«rdorimi i kĂ«tij lloj sfungjeri bĂ«n qĂ« tĂ« krijoni njĂ« hapĂ«sirĂ« tĂ« pĂ«rsosur pĂ«r bakteret, e qĂ« pastaj sjellin rreziqe shqetĂ«suese pĂ«r shĂ«ndetin tuaj.

3.TĂ« qĂ«ndroni mbi ujin e pĂ«rzier me sapun – nuk do tĂ« ua pastrojĂ« kĂ«mbĂ«t tuaja. NĂ« tĂ« vĂ«rtetĂ«, fungusi mbetet nĂ« ujĂ« tĂ« ngrohtĂ«.

4.Të laheni në ujë të  ashpër- nëse keni lëkurë të ndjeshme, duhet ta shmangni ujin natyral, dhe të laheni me ujë të shisheve apo të instaloni filtrues.

Mjekja Laura Ishmail, mjeke estetike, tha se uji me nivel të lartë të kalciumit mund ta irritojë lëkurën e njerëzve me gjendje të lëkurës si ekzema.

Gabimet në të bërit dush mund të çojnë në probleme të caktuara të shëndeti.

/f.n/

Burimi Lajmi.net

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Megi Zonja
Load More In Artikuj te Tjere
Comments are closed.

Check Also

VIDEO/Kampi i internimit nĂ« TepelenĂ«, “ferri” i rrethuar me tel me gjemba

-NĂ« 50 vjet diktaturĂ« komuniste, shqiptarĂ«t kanĂ« kryer 914.000 vite burgu dhe 256.146 vite…