Home Artikuj te Tjere Xhafaj: SHÇBA do ristrukturohet, “Vetting” periodik tĂ« policisĂ«

Xhafaj: SHÇBA do ristrukturohet, “Vetting” periodik tĂ« policisĂ«

7 min read
0
182

TIRANË, 27 Shkurt/ATSH-Arbi Fortuzi/-  ShĂ«rbimi i Çështjeve tĂ« Brendshme do tĂ« reformohet duke krijuar njĂ« strukturĂ« e cila do tĂ« bĂ«jĂ« “Vetting” periodik tĂ« punonjĂ«sve tĂ« policisĂ«. I ftuar nĂ« emisionin “PĂ«rballĂ«â€ sot nĂ« TVSH, ministri i BrendshĂ«m Xhafaj u shpreh se do tĂ« ndĂ«rtohet njĂ« sistem raportimi, qĂ« do tĂ« thotĂ« se oficerĂ«t e policisĂ« vit pas viti do tĂ«  plotĂ«sojmĂ« deklarata lidhur me gjendjen e tyre pasurore apo gjendjen qĂ« ka tĂ« bĂ«jĂ« me kriteret e integritetit.

“SĂ« pari, SHÇBA qĂ« Ă«shtĂ« aktualisht do tĂ« ristrukturohet pĂ«r tĂ« pasur njĂ« krah tĂ« tijin, qĂ« do tĂ« jetĂ« njĂ« strukturĂ« e pĂ«rhershme Vetting-u, kontrolli periodik tĂ« tĂ« gjithĂ« sistemit tĂ« policisĂ«, sepse sot kjo ndodhe pĂ«r njĂ« numĂ«r tĂ« kufizuar punonjĂ«sish policie. E dyta, do tĂ« ndĂ«rtojmĂ« njĂ« sistem raportimi, ose si me thĂ«nĂ«, detyrimi pĂ«r kontroll tĂ« pĂ«rhershĂ«m, qĂ« do tĂ« thotĂ«, vit pas viti, oficerĂ«t e policisĂ«, do tĂ« plotĂ«sojmĂ« deklarata lidhur me gjendjen e tyre pasurore apo gjendjen qĂ« ka tĂ« bĂ«jĂ« me kriteret e integritetit dhe do tĂ« vlerĂ«sohen nĂ« vijimĂ«si nga struktura pĂ«rkatĂ«se nĂ« SHÇBA dhe strukturat qĂ« ka vetĂ« brena Policia e Shtetit dhe Garda e RepublikĂ«s.

Ministri i PunĂ«ve tĂ« Brendshme, Fatmir Xhafaj ka njoftuar se Ă«shtĂ« arrestuar personi qĂ« ka sulmuar trajnerin e ekipit tĂ« “VllaznisĂ«” nĂ« ShkodĂ«r. Xhafaj bĂ«ri tĂ« ditur se kanĂ« qenĂ« dy arsye qĂ« e kanĂ« shtyrĂ« tĂ« pranojĂ« rolin e Ministrit tĂ« BrendshĂ«m.

“Kishte dy arsye qĂ« mĂ« bindĂ«n pĂ«r njĂ« vendimmarrje tĂ« thellĂ« lidhur me çështjen e njĂ« reforme tĂ« brendshme brenda strukturĂ«s sĂ« PolicisĂ« dhe GardĂ«s sĂ« RepublikĂ«s dhe ShĂ«rbimit tĂ« Çështjeve tĂ« Brendshme dhe Ankesave ose ish-SHKB-sĂ« sĂ« famshme, e cila Ă«shtĂ« drejtoria qĂ« kontrollon strukturĂ«n e PolicisĂ«. SĂ« pari, ishte situata e krijuar nĂ« vitin 2016, e cila rezultoi qĂ« njĂ« pjesĂ« e PolicisĂ«, nĂ« heshtje apo nĂ« mbĂ«shtetje, kishin favorizuar nĂ« disa zona tĂ« territorit kultivimin e kanabisit. Arsyeja e dytĂ«, vinte dhe nga fakti qĂ« tre vjet nĂ« drejtimin e ReformĂ«s nĂ« DrejtĂ«si unĂ« isha i bindur qĂ« organe tĂ« kĂ«saj natyre kanĂ« tĂ« domosdoshme, edhe pĂ«r shkak tĂ« njĂ« sĂ«rĂ« problematikash tĂ« akumuluara jo nĂ« njĂ« vit, por nĂ« vite tĂ« ndryshme, ndoshta edhe nĂ« tĂ« gjithĂ« periudhĂ«n e tranzicionit. NdĂ«rkohĂ« kjo buronte edhe nga njĂ« bindje e brendshme qĂ« e kisha tĂ« krijuar gjatĂ« gjithĂ« procesit tĂ« ReformĂ«s nĂ« DrejtĂ«si, sepse drejtĂ«sia penale siç ju e thatĂ« me tĂ« drejtĂ« nĂ« hapje tĂ« kĂ«tij emisioni Ă«shtĂ« njĂ« trekĂ«ndĂ«sh, brinjĂ«t e tĂ« cilit janĂ« Gjykata, Prokuroria dhe Policia Kriminale ose oficerĂ«t e hetimit nĂ« polici, Policia GjyqĂ«sore e thĂ«nĂ« ndryshe”, tha Xhafaj.

“Po t’i hedhim njĂ« sy statistikave, tĂ« paktĂ«n statistikave qĂ« unĂ« kam, nga viti 2007-2017 janĂ« statistika qĂ« ne kemi mbĂ«shtetur gjithĂ« analizĂ«n, pra statistika tĂ« njĂ« 10-vjeçari, tĂ« mjaftueshme pĂ«r tĂ« arritur nĂ« disa pĂ«rfundime pĂ«r tĂ« gjithĂ« analizĂ«n e situatĂ«s sĂ« gjendjes nĂ« PolicinĂ« e Shtetit, tregojnĂ« qĂ« gjithĂ« kĂ«to vite ka pasur masa ndĂ«shkimore, njĂ« pjesĂ« e tĂ« cilave lidheshin me keqpĂ«rdorimin e ushtrimit tĂ« funksionit por njĂ« pjesĂ« e konsiderueshme kanĂ« qenĂ« tĂ« lidhura edhe me aspekte qĂ« kanĂ« tĂ« bĂ«jnĂ« me korrupsionin nĂ« radhĂ«t e PolicisĂ«. PavarĂ«sisht se nĂ« njĂ« vit mund tĂ« ketĂ« pasur masa shumĂ« mĂ« tĂ« ashpra, siç ka qenĂ« viti i fundit, po tĂ« shikojmĂ« me kujdes nĂ« periudhĂ«n 2017 kemi 284 oficerĂ« policie tĂ« ndĂ«shkuar. 188 janĂ« pĂ«r korrupsion dhe shpĂ«rdorim detyre. 51 punonjĂ«s janĂ« tĂ« ndaluar dhe arrestuar. Por po tĂ« marrim edhe 2009 ka 142. NĂ« 2010 ka 145′, theksoi Ministri i BrendshĂ«m. /e.caushi/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Arbi Fortuzi
Load More In Artikuj te Tjere
Comments are closed.

Check Also

Uashington DC, Rama: Shqiptarët dorëzuan listën e floririt, por jo hebrenjtë

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Kryeministri Edi Rama ka marrĂ« pjesĂ« sot nĂ« KonferencĂ«n Vjetore tĂ« K…