Home Aktualitet Policia Bashkiake i bashkohet aksionit për mbjelljen e pemëve

Policia Bashkiake i bashkohet aksionit për mbjelljen e pemëve

6 min read
0
164

TIRANE, 1 Mars /ATSH/- Aksionit pĂ«r mbjelljen e 100 mijĂ« pemĂ«ve tĂ« reja nĂ« kryeqytet iu bashkuan edhe punonjĂ«sit e PolicisĂ« Bashkiake, tĂ« cilĂ«t dhuruan drurĂ« dekorative tĂ« llojit “LojfatĂ«â€, e njohur ndryshe edhe si “Pema e DashurisĂ«â€. I pranishĂ«m nĂ« mbjelljen e 80 fidanĂ«ve nĂ« lulishten “Qemal Stafa”, kryetari i BashkisĂ« sĂ« TiranĂ«s, Erion Veliaj, vlerĂ«soi efektivĂ«t e PolicisĂ« Bashkiake, tĂ« cilĂ«t krahas shĂ«rbimit tĂ« pĂ«rditshĂ«m ndaj komunitetit, tregojnĂ« se sĂ« pari, janĂ« edhe qytetarĂ« tĂ« mirĂ«.

Lulishtja “Qemal Stafa” Ă«shtĂ« tashmĂ« njĂ« hapĂ«sirĂ« e gjelbĂ«r nĂ« qendrĂ«n e TiranĂ«s, vend ku kalon kohĂ«n e lirĂ« çdo grupmoshĂ«, sidomos fĂ«mijĂ«t, tĂ« cilĂ«t luajnĂ« edhe te kĂ«ndi i lojĂ«rave aty.

“Dua tĂ« kujtoj qĂ« vetĂ«m para dy vjet e gjysmĂ«, kjo ishte e gjitha njĂ« hapĂ«sirĂ« e paaksesueshme, e rrethuar me gardh dhe ferra. Sot Ă«shtĂ« e hapur dhe i ka dhuruar TiranĂ«s njĂ« xhevahir nĂ« mes tĂ« bulevardit. KĂ«shtu qĂ«, le tĂ« kujtojmĂ« se sa rrugĂ« kemi bĂ«rĂ«, por ama tĂ« pranojmĂ« qĂ« kemi ende shumĂ« rrugĂ« pĂ«r tĂ« bĂ«rĂ«, derisa tĂ« kemi TiranĂ«n e Ă«ndrrave”, tha Veliaj.

Ai tha se Tirana është shumë pranë arritjes së objektivit për mbjelljen e 100 mijë pemëve të reja.

“Jam shumĂ« i lumtur qĂ« e fillojmĂ« ditĂ«n mbarĂ«, duke mbjellĂ« 80 fidanĂ« LojfatĂ«; njĂ« pemĂ« qĂ« sapo tĂ« hyjĂ« Marsi do tĂ« çelĂ« lule pa fund. Por, me njĂ« lule nuk vjen pranvera, as me njĂ« pemĂ«, por me 100 mijĂ« pemĂ« mund tĂ« vijĂ«. Ndaj, mĂ« vjen mirĂ« qĂ« i jemi afruar njĂ« pranvere me 100 mijĂ« pemĂ« dhe teksa afron 21 Marsi, do tĂ« sigurohemi qĂ« e kapĂ«m kĂ«tĂ« rekord nĂ« tĂ« gjithĂ« qytetin e TiranĂ«s”, u shpreh ai.

Duke falenderuar punonjësit e Policisë Bashkiake për kontributin e tyre të çmuar në dobi të qytetit, kryebashkiaku Veliaj u bëri thirrje që në këtë aksion të përfshihen edhe qytetarë dhe institucione të ndryshme.

“PĂ«r gjĂ«ra tĂ« mira ka gjithmonĂ« kohĂ«. NĂ« qoftĂ« se njĂ« nga agjencitĂ« mĂ« tĂ« zĂ«na tĂ« BashkisĂ« sĂ« TiranĂ«s gjen kohĂ« pĂ«r tĂ« mbjellĂ« pemĂ«, atĂ«herĂ« secili mundet. Kjo nuk Ă«shtĂ« punĂ« sa i zĂ«nĂ« je, por punĂ« mukajeti, dĂ«shire e kĂ«naqĂ«sie. Ndaj, dua t’i falenderoj kolegĂ«t qĂ« jo vetĂ«m kanĂ« disiplinuar njĂ« qytet tĂ« dalĂ« jashtĂ« kontrolli, por na kanĂ« ndihmuar edhe nĂ« kĂ«tĂ« nismĂ« fantastike”, tha ai.

Kryeinspektori i Policisë Bashkiake, Ermal Kapllani, përshëndeti nismën për shtimin e gjelbërimit në kryeqytet. Ai falenderoi qytetarët për mbështetjen që i kanë dhënë Policisë Bashkiake në përmbushjen e detyrës në shërbim të komunitetit.

“Iu pĂ«rgjigjĂ«m thirrjes sĂ« kryetarit tĂ« BashkisĂ«, por bĂ«mĂ« edhe detyrĂ«n tonĂ« si qytetarĂ« nĂ« shĂ«rbim tĂ« komunitetit. LamĂ« disa çaste detyrĂ«n e policit, pĂ«r tĂ« bĂ«rĂ« detyrĂ«n e qytetarit”, tha Kapllani.

NjĂ« kontribut tĂ« çmuar dha edhe kompania T&M Chemical Distribution sh.p.k, e cila dhuroi pemĂ«t “LojfatĂ«â€, njĂ« dru mjaft i vyer, qĂ« pĂ«rmirĂ«son cilĂ«sinĂ« e ajrit. /e.malaj/ /a.g/

ArrowArrow
Slider

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Edit Malaj
Load More In Aktualitet
Comments are closed.

Check Also

Uashington DC, Rama: Shqiptarët dorëzuan listën e floririt, por jo hebrenjtë

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Kryeministri Edi Rama ka marrĂ« pjesĂ« sot nĂ« KonferencĂ«n Vjetore tĂ« K…