Home Bota PRAGË – NjĂ« 70-vjeçar rrezikon burgim tĂ« pĂ«rjetshĂ«m pĂ«r terrorizĂ«m

PRAGË – NjĂ« 70-vjeçar rrezikon burgim tĂ« pĂ«rjetshĂ«m pĂ«r terrorizĂ«m

2 min read
0
187

PRAGË, 28 shkurt /ATSH-AFP/ – NjĂ« shtetas çek, 70 vjeç, rrezikon tĂ« dĂ«nohet me burgim tĂ« pĂ«rjetshĂ«m pĂ«r terrorizĂ«m, pasi u pĂ«rpoq tĂ« pengonte disa trena duke bĂ«rĂ« tĂ« mendohet se ishte vepĂ«r e besimtarĂ«ve myslimanĂ«.

”I ndaluar dhe burgosur javĂ«n e kaluar, ai kishte prerĂ« pemĂ« nĂ« qershor dhe korrik 2017 pranĂ« dy hekurudhave nĂ« qytetin Mlada Boleslav nĂ« qendĂ«r tĂ« vendit”, sipas prokurorit qĂ« citohet nga faqja nĂ« internet e gazetĂ«s “Lidove noviny”, njĂ« prej gazetave kryesore tĂ« RepublikĂ«s Çeke.

Trenat u përplasën me pemët, por pa pasur viktima apo të plagosur.

Njeriu 70-vjeçar kishte lënë në vendngjarje gjurmë që mbanin mesazhe në gjuhën arabe, por të shkruara me germa latine.

”Ai dĂ«shironte tĂ« shkaktonte nĂ« popullsi frikĂ« nga vala e imigracionit mysliman dhe nga sulmet terroriste”, deklaroi prokurori, Marek Bodlak.

Pensionisti rrezikon burgim të përjetshëm sipas www.lidovky.cz./  /G.S/  a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Gent Sinani
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…