Home Bota Qytetet fantastike të Shqipërisë

Qytetet fantastike të Shqipërisë

14 min read
0
248

TIRANË, 3 mars /ATSH/ – Ka shumĂ« arsye pĂ«rse duhet ta vizitoni ShqipĂ«rinĂ«. ËshtĂ« njĂ« vend vĂ«rtet unik dhe autentik. NĂ« çdo kthesĂ«, njeriu ndeshet me njĂ« peizazh apo plazh tjetĂ«r tĂ« bukur. NjerĂ«zit janĂ« shumĂ« miqĂ«sorĂ« dhe mikpritĂ«s, shkruhet sot nĂ« faqen e specializuar pĂ«r çështjet e turizmit si dhe njĂ« nga mĂ« tĂ« ndjekurat nĂ« rrjetet sociale https://anitahendrieka.com.

”NjĂ« nga pyetjet e kujtdo qĂ« viziton ShqipĂ«rinĂ« Ă«shtĂ« “Cilin qytet tĂ« vizitoj?”

ShqipĂ«ria ka shumĂ« qytete tĂ« shkĂ«lqyera, qyteza dhe fshatra qĂ« vizitori nuk duhet tĂ« rrijĂ« pa i parĂ«. Prandaj, unĂ« kam pĂ«rmendur disa nga qytetet kryesore pĂ«r t’u vizituar kur jeni nĂ« ShqipĂ«ri.

Ka shumĂ« arsye pĂ«rse duhet ta vizitoni ShqipĂ«rinĂ«. ËshtĂ« njĂ« vend vĂ«rtet unik dhe autentik. NĂ« çdo kthesĂ«, njeriu ndeshet me njĂ« peizazh apo plazh tjetĂ«r tĂ« bukur. NjerĂ«zit janĂ« shumĂ« miqĂ«sorĂ« dhe mikpritĂ«s. GjatĂ« vitit tĂ« fundit, ShqipĂ«ria Ă«shtĂ« bĂ«rĂ« vendi im i preferuar pĂ«r shkak se Ă«shtĂ« unike dhe ka tradita tĂ« forta qĂ« nuk t’i ofron asnjĂ« vend tjetĂ«r nĂ« EvropĂ«.

Pa shumĂ« zhurmĂ«, ja cilat janĂ« pikat kryesore pĂ«r t’u vizituar nĂ« ShqipĂ«ri:

BERATI

Berati njihet ndryshe si ”qyteti i një mbi njĂ« dritareve” pĂ«r shkak tĂ« shtĂ«pive tĂ« stilit otoman pĂ«r tĂ« cilat Berati Ă«shtĂ« i njohur. Qyteti Ă«shtĂ« nĂ« listĂ«n e UNESCO-s dhe mban mbi shpinĂ« 2 000 vjet histori pĂ«r t’u eksploruar. Nga maja e kalasĂ« mund tĂ« shohĂ«sh pamje tĂ« mahnitshme. Brenda mureve tĂ« kĂ«shtjellĂ«s, mund tĂ« shohĂ«sh shtĂ«pi tĂ« zakonshme si ato ku njerĂ«zit banojnĂ« edhe sot. NĂ«se jeni turistĂ« tĂ« aventurĂ«s, mund tĂ« qĂ«ndroni nĂ« njĂ« bujtinĂ« tĂ« shkĂ«lqyer. Ka gjithashtu katĂ«r kantina vere (Çobo-Nurellari-Malinati-Luani) ku mund tĂ« shijoni verĂ«n lokale.
 
HIMARA

Himara Ă«shtĂ« njĂ« qytet mĂ« pak i gjallĂ«, qĂ« gjendet pak orĂ« larg me makinĂ« nga Saranda. ËshtĂ« njĂ« portĂ« hyrĂ«se shumĂ« mĂ« pak aktive se Saranda. Pamja Ă«shtĂ« jashtĂ«zakonisht e bukur dhe Ă«shtĂ« vendi i duhur nĂ«se do tĂ« qetĂ«sohesh buzĂ« detit pĂ«r pak ditĂ«. UnĂ« ju rekomandoj tĂ« bĂ«ni njĂ« udhĂ«tim nĂ« pjesĂ«n e vjetĂ«r tĂ« HimarĂ«s, qĂ« ndodhet nĂ« kodra, pas kĂ«shtjellĂ«s. Atje mund tĂ« shohĂ«sh pamje tĂ« jashtĂ«zakonshme tĂ« RivierĂ«s si dhe njĂ« fshat tradicional. ËshtĂ« shumĂ« i bukur.
 
SHKODRA

Ndodhet nĂ« veri tĂ« ShqipĂ«risĂ«. Ky qytet Ă«shtĂ« origjinal dhe njĂ« prag i shkĂ«lqyer pĂ«r disa ngjitje fantastike nĂ« zonĂ«. Mund ta dalloni qĂ« Shkodra Ă«shtĂ« qyteti i biçikletave. ËshtĂ« edhe njĂ« vend jashtĂ«zakonisht i lirĂ«. Arkitektura Ă«shtĂ« e ndryshme nga qytetet e tjera tĂ« ShqipĂ«risĂ«. Mund ta ndjeni veten pas nĂ« kohĂ« si nĂ« njĂ« film tĂ« vjetĂ«r. Kjo Ă«shtĂ« magjia e ShkodrĂ«s.

Fakt interesant! Shqipëria e jugut flet në një dialekt të ndryshëm nga shqiptarët në veri si në Shkodër dhe Kosovë.

GJIROKASTRA

Shumë njerëz shkojnë në Berat dhe Gjirokastër sepse mendojnë që janë qytete në listën e UNESCO-s. GABIM! Sigurohuni që të shkoni edhe në Gjirokastër. Rrugë me kalldrëm dhe një kështjellë e vendosur në majë, Gjirokastra ia vlen të ndalosh.

Sigurohuni qĂ« tĂ« keni kohĂ« edhe pĂ«r kĂ«shtjellĂ«n ku mund tĂ« shohĂ«sh dhe tĂ« ngjitesh po tĂ« kesh dĂ«shirĂ«, nĂ« cisternĂ«n e ujit tĂ« ushtrisĂ« dhe ku sheh pamje mahnitĂ«se. Aty ka shumĂ« pĂ«r tĂ« parĂ«, pĂ«rfshi tunelet nĂ«ntokĂ«sorĂ«, njĂ« muze armĂ«sh (ku mund t’i marrĂ«sh armĂ«t edhe nĂ« dorĂ«!) si dhe dhoma tĂ« braktisura tĂ« kĂ«shtjellĂ«s. Kalojeni pasditen duke u endur nĂ«pĂ«r rrugĂ« ndĂ«rsa njerĂ«zit tĂ« shikojnĂ« nga kafenetĂ«. Gjirokastra ka shumĂ« reputacion!

NĂ«se jeni turist i aventurĂ«s, ju rekomandoj tĂ« qĂ«ndroni nĂ« bujtinĂ«n e ”qytetit tĂ« gurtĂ«”, siç njihet ndryshe. ËshtĂ« njĂ« bujtinĂ« mbresĂ«lĂ«nĂ«se.

TIRANA

PĂ«r mendimin tim, Tirana Ă«shtĂ« njĂ« nga qytetet mĂ« tĂ« kĂ«ndshĂ«m nĂ« EuropĂ«. Ajo ka njĂ« cilĂ«si: ka shumĂ« gjĂ«ra pĂ«r tĂ« parĂ« dhe çfarĂ« Ă«shtĂ« mĂ« e rĂ«ndĂ«sishmja pĂ«r njĂ« turist, pijet alkoolike nuk janĂ« tĂ« shtrenjta. NĂ« verĂ«, kur shumĂ« njerĂ«z shkojnĂ« nĂ« plazhet e SarandĂ«s dhe DurrĂ«sit, qyteti nuk Ă«shtĂ« shumĂ« i populluar, por nĂ« dimĂ«r qyteti gjallĂ«rohet sĂ«rish. Ka shumë vende nĂ« TiranĂ« pĂ«r tĂ« festuar. Mos harroni tĂ« vizitoni kafe-bar ”Komiteti”.  Mund tĂ« provoni tĂ« gjitha llojet e rakisĂ« atje, nĂ« lokalin qĂ« duket si njĂ« muzeum! ËshtĂ« njĂ« vend i shkĂ«lqyer pĂ«r tĂ« kaluar kohĂ«n.

Ju mund tĂ« shikoni edhe shtĂ«pinĂ« e ish-liderit komunist, Enver Hoxha. UnĂ« rekomandoj veçanĂ«risht tĂ« shkoni nĂ« ”ShtĂ«pinĂ« e gjetheve” pĂ«r tĂ« zbuluar mĂ« shumë pĂ«r ShqipĂ«rinĂ« nĂ« kohĂ«n e komunizmit. Ka shumĂ« gjĂ«ra pĂ«r tĂ« bĂ«rĂ«, kĂ«shtu qĂ« unĂ« rekomandoj tĂ« kaloni disa ditĂ« atje.

SARANDA

Saranda Ă«shtĂ« vendi ku unĂ« rri kur shkoj nĂ« ShqipĂ«ri. GjatĂ« muajve tĂ« verĂ«s ai Ă«shtĂ« njĂ« qytet qĂ« popullohet shumĂ« pĂ«r shkak tĂ« plazheve duke u shndĂ«rruar nĂ« njĂ« nga vendet mĂ« tĂ« rekomanduara pĂ«r t’u vizituar. Saranda Ă«shtĂ« njĂ« pĂ«rzierje plazhesh, restorantesh dhe vendesh tĂ« mira ku mund tĂ« bĂ«sh edhe jetĂ«n e natĂ«s. NĂ« verĂ«, njĂ« numĂ«r i madh shqiptarĂ«sh vijnĂ« kĂ«tu pĂ«r tĂ« punuar dhe jetuar pĂ«r sezonin turistik, kĂ«shtu qĂ« jeta e natĂ«s premton shumĂ«.

Në dimër Saranda është një qytet i fjetur, por sërish të ofron një mot të jashtëzakonshëm. Në fakt, Saranda ka 300 ditë me diell në vit, kështu që, nëse do të doja ta kaloja dimrin në Europë, atëherë do të vija këtu!

KSAMILI

VetĂ«m 20 minuta me autobus nga Saranda Ă«shtĂ« parajsa e mrekullueshme e Ksamilit. KĂ«shilla e vetme imja Ă«shtĂ« ta vizitoni çdo muaj, pĂ«rveç korrikut dhe gushtit, pasi gjatĂ« kĂ«tyre dy muajve ju nuk mund tĂ« gjeni vend. Ksamili Ă«shtĂ« mĂ« i kĂ«ndshĂ«m pĂ«r t’u vizituar nĂ« fund të verĂ«s, kur turistĂ«t kanë ikur dhe kur mund tĂ« gjeni shezlongĂ« bosh.

RĂ«rĂ« e bardhĂ«, det kristal, çfarĂ« kĂ«rkoni mĂ« shumĂ«?  Ka edhe disa ishuj, mund tĂ« merrni me qira ”jet ski” apo varka me rrema pĂ«r tĂ« kaluar njĂ« ditĂ« nĂ«n diellin shqiptar!

KORÇA

Kur tĂ« vini nĂ« ShqipĂ«ri ju do tĂ« provoni patjetĂ«r birrĂ«n lokale ”Korça”. Ok, por ju mund tĂ« vizitoni edhe qytetin ku prodhohet birra ”Korça”. GjĂ«ja mĂ« e mirĂ« qĂ« do tĂ« gjeni Ă«shtĂ« birra me çmim tĂ« lirĂ«. Kjo nĂ«nkupton se ju do tĂ« paguani pak qindarka pĂ«r njĂ« shishe birrĂ«, kjo Ă«shtĂ« ”çmenduri”! Korça ndodhet nĂ« njĂ« luginĂ«, kĂ«shtu qĂ« qyteti Ă«shtĂ« i rrethuar nga malet. Nga Korça ju mund tĂ« ngjiteni edhe nĂ« male.

Ky Ă«shtĂ« itinerari i qyteteve mĂ« tĂ« mira ndĂ«rkohĂ« qĂ« jeni nĂ« ShqipĂ«ri. Ka edhe shumĂ« vende tĂ« tjera pĂ«r t’u vizituar atje. Çdo qytet dhe fshat Ă«shtĂ« unik. KĂ«shilla ime Ă«shtĂ« tĂ« merrni njĂ« makinĂ« me qira dhe tĂ« udhĂ«toni nĂ« tĂ« gjithĂ« vendin. Kjo Ă«shtĂ« mĂ«nyra pĂ«r të parĂ« akoma mĂ« shumĂ«!./  /p.s/  a.jor.

previous arrow
next arrow
ArrowArrow
Slider

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Arian Jorgaqi
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…