Home Lajme Nga Vendi Rama: Vizita në SHBA, vlerësim për marrëdhëniet dypalëshe

Rama: Vizita në SHBA, vlerësim për marrëdhëniet dypalëshe

4 min read
0
163

rama per voaTIRANË, 14 Prill/ATSH-Arbi Fortuzi/-. “MarrĂ«dhĂ«niet e ShqipĂ«risĂ« dhe Shteteve tĂ« Bashkuara tĂ« AmerikĂ«s janĂ« shume speciale”, theksoi kryeministri Edi Rama gjatĂ« njĂ« interviste pĂ«r ZĂ«rin e AmerikĂ«s.

Duke folur për takimin në Shtëpinë e Bardhë me Presidentin Obama dhe Zv/Presidentin Bajden, Rama tha se vizita përbën një vlerësim të posaçëm që i bëhet marrëdhënies dypalëshe.

“Vizita nĂ« ShtĂ«pinĂ« e BardhĂ« pĂ«rbĂ«n njĂ« vlerĂ«sim tĂ« posaçëm pĂ«r kĂ«tĂ« fazĂ«, qĂ« vendi po kalon dhe rolin e ShqipĂ«risĂ« nĂ« rajon. Takimi me ObamĂ«n dhe zv/Presidentin Bajden konfirmon marrĂ«dhĂ«niet e rĂ«ndĂ«sishme me SHBA-nĂ«â€, tha Rama.

I pyetur pĂ«r luftĂ«n ndaj ekstremizmit, Kryeministri Rama tha se Ă«shtĂ« njĂ« problem mĂ« i gjerĂ« se ShqipĂ«ria dhe vetĂ« rajoni. “Nuk Ă«shtĂ« njĂ« zgjidhje e njĂ« problem i njĂ« vendi tĂ« vetĂ«m. Ekstremizmi prek kĂ«do dhe ne, sĂ« bashku me vendet e rajonit dhe BE duhet tĂ« pĂ«rballemi si njĂ« trup me kĂ«tĂ« fenomen”, tha Rama.

Gazetarja e VOA, i kujtoi Kryeministrit Rama, se Departamenti Amerikan i Shtetit ka vënë sërish theksin tek korrupsioni dhe pandëshkueshmëria. Lidhur me këtë, Kreu i Ekzekutivit tha se nuk është magjistar për të eliminuar këtë problematik, por shtoi se qeveria po punon çdo ditë për të luftuar këtë fenomen.

“Raporti Ă«shtĂ« njĂ« raport pozitiv. Korrupsioni Ă«shtĂ« njĂ« problem qĂ« po pĂ«rballemi pĂ«rditĂ« dhe nĂ«se do ishte fshirĂ« nga raporti do kishim tĂ« bĂ«nim me njĂ« magji, qĂ« si takon jetĂ«s konkrete. Ne nuk kemi marrĂ« pĂ«rsipĂ«r tĂ« bĂ«jmĂ« magji, por tĂ« modernizojmĂ« funksionimin e shtetit, qĂ« sjell ulje tĂ« korrupsionit. PandĂ«shkueshmĂ«ria, vijoi Rama, vjen si rezultat i mungesĂ«s sĂ« njĂ« sistemi drejtĂ«sie tĂ« arsyeshme dhe kjo na ka çuar qĂ« ne tĂ« bĂ«jmĂ« çdo gjĂ« pĂ«r tĂ« bĂ«rĂ« njĂ« reformĂ« rrĂ«njĂ«sore nĂ« drejtĂ«si. SHBA na ka mbĂ«shtetur nĂ« kĂ«tĂ« drejtim dhe po pĂ«rpiqet sĂ« bashku me ne, qĂ« kjo reformĂ« tĂ« arrihet”,pĂ«rfundoi intervistĂ«n e tij, kryeministri Edi Rama.

/a.g/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Arbi Fortuzi
Load More In Lajme Nga Vendi
Comments are closed.

Check Also

Uashington DC, Rama: Shqiptarët dorëzuan listën e floririt, por jo hebrenjtë

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Kryeministri Edi Rama ka marrĂ« pjesĂ« sot nĂ« KonferencĂ«n Vjetore tĂ« K…