Home Lajme Nga Vendi Rekrutimi i ushtarëve me një profil sa më cilësor për Forcat e Armatosura

Rekrutimi i ushtarëve me një profil sa më cilësor për Forcat e Armatosura

6 min read
0
159

 

TIRANË, 19 Shkurt /ATSH- I. Vata/ – 130 djem dhe vajza u nisĂ«n sot pĂ«r nĂ« ShkollĂ«n e TrupĂ«s nĂ« Bunavi pĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e Forcave tĂ« Armatosura.

Në një deklaratë për mediat nga Ministria e Mbrojtjes bëhet e ditur se 130 djem e vajza janë kandidatët më të rinj për oficerë në Forcat e Armatosura, të cilët për 9 javë do të jenë pjesë e Stërvitjes Individuale Bazë, në Shkollën e Trupës në Bunavi (Vlorë).

Në ceremoninë e përcjelljes së rekrutëve ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka vlerësoi numrin në rritje të vajzave dhe të rinjve me arsim të lartë, të cilët kanë aplikuar dhe janë përzgjedhur për të qenë së shpejti pjesë e Forcave të Armatosura.

“Sot vlerĂ«soj prirjen e rritjes sĂ« kĂ«tij numri dhe kĂ«rkoj qĂ« kjo tĂ« kihet parasysh nĂ« vazhdimĂ«si. Nga ana tjetĂ«r,  fakti qĂ« pĂ«r statusin e ushtarakĂ«ve tĂ« rinj aplikojnĂ« dhe vajza dhe djem me arsim tĂ« lartĂ«, na bĂ«n tĂ« gjithĂ«ve shpresĂ«plotĂ« se niveli intelektual dhe ai i profesionistĂ«ve nĂ« ushtrinĂ« tonĂ« do tĂ« jetĂ« gjithmonĂ« edhe mĂ« i garantuar. PĂ«r kĂ«to nevojitet, padiskutim, qĂ« testimet nĂ« çdo fazĂ« tĂ« tyre tĂ« kryhen me shumĂ« rregullsi, me shumĂ« seriozitet, me disiplinĂ« dhe transparencĂ« tĂ« lartĂ«â€, tha ministrja Xhaçka nĂ« fjalĂ«n e saj.

NĂ« cilĂ«sinĂ« e ministres sĂ« Mbrojtjes, ajo siguroi tĂ« rinjtĂ« dhe familjarĂ«t e tyre se do t’u gjenden pranĂ« nĂ« rrugĂ«timin e bukur dhe plot sfida.

“Ministria e Mbrojtjes dhe Shtabi i PĂ«rgjithshĂ«m do t’ju gjenden pranĂ« pĂ«r pĂ«rmirĂ«simin e vazhdueshĂ«m tĂ« infrastrukturĂ«s dhe bazĂ«s materiale pĂ«r t’u interesuar pĂ«r vĂ«shtirĂ«sitĂ« e shfaqura nĂ« praktikĂ«n e pĂ«rditshme tĂ« punĂ«s suaj. Ju siguroj se bashkĂ« me gjithĂ« efektivin e FA do tĂ« jemi krah jush pĂ«r t’i shkuar deri nĂ« fund dhe me sukses detyrave tuaja, pjesĂ« e kĂ«saj rruge tĂ« bukur, por me plot vĂ«shtirĂ«si, kufizime, qĂ« sapo keni hyrĂ«”, tha ministrja.

“TĂ« gjithĂ« bashkĂ« po punojmĂ« qĂ« karriera juaj e saponisur, sikundĂ«r edhe e gjithĂ« efektivĂ«ve tĂ« FA  tĂ« vlerĂ«sohet dhe tĂ« promovohet, nĂ« bazĂ« tĂ« meritave dhe performancĂ«s tĂ« treguara gjatĂ« punĂ«s. Reforma qĂ« kemi nisur do t’i krijojĂ« mundĂ«si tĂ« gjithĂ«ve qĂ« tĂ« shprehin sa mĂ« mirĂ« nivelin e pĂ«rgatitjes profesionale nĂ« shĂ«rbim tĂ« FA, por dhe tĂ« rrisin nivelin profesional nĂ« pĂ«rgjithĂ«si tĂ« FA, pĂ«r rrjedhojĂ« edhe cilĂ«sinĂ« e realizimit tĂ« detyrave tĂ« pĂ«rbashkĂ«ta”, tha ministrja.

Po ashtu, Xhaçka tha se në kushtet e profesionalizmit gjithnjë e në rritje dhe angazhimit në përmbushje të detyrave të mbrojtjes së vendit dhe në interes të Aleancës së Atlantikut të Veriut, rekrutimi i ushtarëve me një profil sa më cilësor është sfidë permanente për Forcat e Armatosura. /a.g/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Ilir Vata
Load More In Lajme Nga Vendi
Comments are closed.

Check Also

Uashington DC, Rama: Shqiptarët dorëzuan listën e floririt, por jo hebrenjtë

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Kryeministri Edi Rama ka marrĂ« pjesĂ« sot nĂ« KonferencĂ«n Vjetore tĂ« K…