Home Bota RUSI – Kremlini: Sanksionet amerikane tĂ« jashtĂ«ligjshme dhe tĂ« dĂ«mshme

RUSI – Kremlini: Sanksionet amerikane tĂ« jashtĂ«ligjshme dhe tĂ« dĂ«mshme

1 min read
0
298
Kremlini (Moske) Rusi
Kremlini (Moske) Rusi

MOSKË, 3 mars /ATSH-AFP/ – Kremlini kritikoi sot zgjatjen e sanksioneve amerikane qĂ« shĂ«njestrojnĂ« RusinĂ«, duke i cilĂ«suar si tĂ« jashtĂ«ligjshme dhe tĂ« dĂ«mshme nĂ« njĂ« çast qĂ« marrĂ«dhĂ«niet mes dy fuqive janĂ« nĂ« nivelet mĂ« tĂ« ulĂ«ta dhe kanĂ« marrĂ« njĂ« ton luftarak.

“Ne nuk kemi qenĂ« kurrĂ« nismĂ«tarĂ«t e kĂ«tyre sanksioneve. Ne i konsiderojmĂ« si tĂ« jashtĂ«ligjshme dhe tĂ« dĂ«mshme jo vetĂ«m pĂ«r popujt e dy vendeve tona, por gjithashtu pĂ«r tĂ« gjithĂ« botĂ«n”, deklaroi zĂ«dhĂ«nĂ«si i Kremlinit, Dmitri Peskov, i cituar nga agjencia ruse e lajmeve “Iterfax”.

SHBA-ja ka imponuar sanksione ekonomike kundër Rusisë pas aneksimit të gadishullit ukrainas të Krimesë në vitin 2014 dhe fillimit të konfliktit mes forcave të Kievit dhe sepratistëve prorusë në lindje të Ukrainës./

/G.S/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Gent Sinani
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…