Home Bota SELANIK – EkspozitĂ« me hartat 333-vjeçare tĂ« Egjeut, detit qĂ« bashkon Lindjen me PerĂ«ndimin

SELANIK – EkspozitĂ« me hartat 333-vjeçare tĂ« Egjeut, detit qĂ« bashkon Lindjen me PerĂ«ndimin

2 min read
0
180

ATHINË, 15 shkurt /ATSH-ANA-MPA/ – Dy vjet pas zbulimit tĂ« disa prej hartave tĂ« rralla 333-vjeçare tĂ« arkipelagut tĂ« Egjeut, tĂ« porositura nga Luigji XIV i FrancĂ«s, nĂ« BibliotekĂ«n Universitare tĂ« Selanikut dhe njĂ« pjese tĂ« mbetur tĂ« koleksionit tĂ« tyre nĂ« arkivat historike tĂ« MinistrisĂ« franceze tĂ« Mbrojtjes, qyteti verior i GreqisĂ«, Selaniku hap ekspozitĂ«n e koleksionit tĂ« hartave tĂ« shekullit XIV.

Ekspozita “Arkipelagu 1685-1687 nĂ« hartat e Luigjit XIV” u organizua nga Biblioteka e Universitetit tĂ« Selanikut nĂ« bashkĂ«punim me KonsullatĂ«n franceze nĂ« Selanik.

Ajo u inaugurua dje në Fondacionin e Arteve Telloglio dhe do të vazhdojë deri më 2 prill.

Ekspozita paraqet 39 harta të rralla franceze të ishujve Qikladhes me cilësi dhe teknikë të jashtëzakonshme, që demonstrojnë ndikimin e klasicizmit në hartografi,  si dhe 28 vepra të tjera panoramike të artit.

Sipas organizatorĂ«ve, ”hartat pasqyrojnĂ« qartĂ« sfidat gjeopolitike dhe rreziqet tĂ« kohĂ«s kur ato janë  krijuar dhe tĂ« drejtojnĂ« pĂ«r tĂ« kuptuar mĂ« thellĂ« ekuilibrat dhe rĂ«ndĂ«sinĂ« strategjike tĂ« Egjeut si njĂ« det qĂ« bashkon Lindjen dhe PerĂ«ndimin, EuropĂ«n dhe AzinĂ«”.//a.i/ a.jor.

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Atila Ismailaj
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…