Home Bota SHBA – Kerry: Planeti shumĂ« shpjet i çliruar nga minat antinjeri

SHBA – Kerry: Planeti shumĂ« shpjet i çliruar nga minat antinjeri

3 min read
0
143
Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry.
Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry.

UASHINGTON, 8 dhjetor /ATSH-AFP/ – ShumĂ« shpejt bota do tĂ« çlirohet nga minat antinjeri, deklaroi sot sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry, qeveria e tĂ« cilit ende nuk e ka nĂ«nshkruar KonventĂ«n e Otavas pĂ«r kĂ«tĂ« çështje.

“Kan kaluar 53 vite kur presidenti Kennedy kishte fiksuar pĂ«r kombin ton objektivin pĂ«r tĂ« bĂ«rĂ« qĂ« njeriu tĂ« ecĂ« mbi HĂ«nĂ«. Ne e kemi bĂ«rĂ«. Ne rikonfirmojmĂ« sot vendosmĂ«rinĂ« tonĂ« qĂ« tĂ« ndihmojmĂ« cilindo, ku do qĂ« ndodhet, tĂ« ecĂ« i sigurt kĂ«tu nĂ« TokĂ«”, deklaroi Kerry duke prezantuar njĂ« raport tĂ« departamentit tĂ« Shtetit mbi programin e SHBA-sĂ« pĂ«r shkatĂ«rrimin e armĂ«ve konvencionale.

Uashingtoni shprehet se në vitin 2013 kishte dhënë 142 milionë dollarë asistencë për 49 vende për shkatërrimin e armëve konvencionale. Që prej vitit 1993, SHBA-ja ka investuar më shumë se 2,3 miliardë dollarë për eleminimin e armëve të lehta, municioneve, minave antinjeri dhe të mbetjeve të eksplozivëve në më shumë se 90 vende, sipas departamentit të Shtetit.

Lufta ndĂ«rkombĂ«tare kundĂ«r minave antinjeri Ă«shtĂ« duke u fituar, me njĂ« numĂ«r viktimash nĂ« nivelet mĂ« tĂ« ulta nĂ« vitin 2013 si dhe prodhimi dhe pĂ«rdorimi i tyre gati Ă«shtĂ« ndaluar krejtĂ«sisht, ishte shprehur javĂ«n e kaluar shoqata “FushatĂ« NdĂ«rkombĂ«tare pĂ«r Ndalimin e Minave”, me qendĂ«r nĂ« GjenevĂ«.

Konventa e Otavas e dhjetorit 1997, e nënshkruar nga 162 vende, ndalon përdorimin, grumbullimin, prodhimin apo transferimin e minave antinjeri./

/G.S/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Gent Sinani
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…