Home Bota SHBA – Rritet presioni ndaj industrisĂ« sĂ« armĂ«ve pas tragjedisĂ« sĂ« Floridas

SHBA – Rritet presioni ndaj industrisĂ« sĂ« armĂ«ve pas tragjedisĂ« sĂ« Floridas

3 min read
0
224

UASHINGTON, 3 mars /ATSH-AFP/ – Firma mĂ« e madhe e menaxhimit tĂ« investimeve nĂ« botĂ« “BlackRock”, ka rritur presionin mbi industrinĂ« amerikane tĂ« armĂ«ve, pas masakrĂ«s sĂ« fundit me armĂ« zjarri nĂ« njĂ« shkollĂ« amerikane nĂ« Florida.

NĂ« njĂ« komunikatĂ« tĂ« publikuar dje nĂ« faqen e internetit “BlackRock” theksoi se po studionte lancimin e fondeve tĂ« reja qĂ« pĂ«rfshijnĂ« “fondet e investimeve”, duke pĂ«rjashtuar prodhuesit e armĂ«ve tĂ« zjarrit dhe shpĂ«rndarĂ«sit e tyre.

Menaxhuesi i aseteve amerikane që dominoi në fund të vitit 2017 me mbi gjashtë trilionë dollarë nën menaxhimin e tij, theksoi se do të rriste presionin ndaj prodhuesve dhe shpërndarësve të armëve të zjarrit, për të cilat klientët e saj investojnë, duke e vënë theksin veçanërisht në rreziqet e konflikteve, mbikëqyrjen e sigurisë së armëve dhe verifikimet mbi të kaluarën gjyqësore të blerësve.

“Ashtu si pĂ«r shumĂ« njerĂ«z, tragjedia e fundit nĂ« Florida na ka qartĂ«suar akoma mĂ« shumĂ« idetĂ« pĂ«r pasojat e tmerrshme tĂ« dhunĂ«s me armĂ« nĂ« AmerikĂ«”, konfirmoi “BlackRock”.

“Ne mendojmĂ« se kjo ngjarje kĂ«rkon njĂ« pĂ«rgjigje dhe njĂ« veprim tĂ« njĂ« numri mĂ« tĂ« madh tĂ« aktorĂ«ve tĂ« sektorit publik dhe privat”, shtoi ai.

Menaxhuesi i aseteve amerikane bĂ«n pjesĂ« mes aksionerĂ«ve mĂ« tĂ« mĂ«dhenj tĂ« prodhuesve tĂ« armĂ«ve tĂ« zjarrit “American Outdoor Brands”, “Sturm Ruger &Cie” dhe “Vista Outdoor”.
/ec/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Eva Cani
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…