Home Bota SHBA – Trump akuzon FBI-nĂ« pĂ«r politizim tĂ« hetimeve nĂ« favor tĂ« demokratĂ«ve

SHBA – Trump akuzon FBI-nĂ« pĂ«r politizim tĂ« hetimeve nĂ« favor tĂ« demokratĂ«ve

2 min read
0
158

UASHINGTON, 2 shkurt /ATSH-AFP/ – Presidenti amerikan, Donald Trump akuzoi sot ByronĂ« Federale tĂ« Hetimeve (FBI) dhe Departamentin amerikan tĂ« DrejtĂ«sisĂ« pĂ«r politizim tĂ« hetimeve nĂ« favor tĂ« kundĂ«rshtarĂ«ve demokratĂ«.

“ZyrtarĂ«t mĂ« tĂ« lartĂ« dhe hetuesit e FBI-sĂ« si dhe ata tĂ« Departamentit tĂ« DrejtĂ«sisĂ« kanĂ« politizuar procesin kushtuar investigimit nĂ« mbĂ«shtetje tĂ« demokratĂ«ve dhe kundĂ«r republikanĂ«ve”, theksoi Trump nĂ« njĂ« mesazh nĂ« rrjetin social Twitter, pa dhĂ«nĂ« detaje se kujt epoke i referohej.

“Kjo do tĂ« ishte e pabesueshme para pak kohĂ«sh”, shtoi ai duke pĂ«rshĂ«ndetur punĂ«n e agjentĂ«ve qĂ« janĂ« “fantastikĂ«”.

Trump ka emëruar ministrin aktual të Drejtësisë, Jeff Sessions si dhe drejtorin aktual të FBI, Christopher Wray. Ky i fundit zëvendësoi James Comey.

Kjo përballje frontale e FBI, shumë e rrallë për një president të SHBA-së, ndodh në një kohë kur Trump po përgatitet të autorizojë publikimin e një shënimi konfidencial të hartuar nga një republikan për të akuzuar FBI./

/ec/ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Eva Cani
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…