Home Bota SHBA – Trump: Luftrat tregtare janĂ« tĂ« lehta pĂ«r t’u fituar

SHBA – Trump: Luftrat tregtare janĂ« tĂ« lehta pĂ«r t’u fituar

3 min read
0
219

UASHINGTON, 2 mars /ATSH-AFP/ – Presidenti amerikan i Ă«shtĂ« pĂ«rgjigjur reagimeve shqetĂ«suese tĂ« partnerĂ«ve tregtarĂ« tĂ« SHBA-sĂ« nĂ« lidhje me planifikimin e vendosjes sĂ« taksave mbi importet e çelikut dhe aluminit duke siguruar se luftrat tregtare janĂ« tĂ« lehta pĂ«r t’u fituar.

‘’Kur njĂ« shtet (SHBA) humbet miliarda dollarĂ« duke shkĂ«mbyer mallra me pothuajse tĂ« gjitha shtetet me tĂ« cilĂ«t bĂ«n biznes, atĂ«here luftrat tregtare janĂ« tĂ« mira dhe tĂ« lehta pĂ«r t’u fituar”, u shpreh ai nĂ« njĂ« postim nĂ« Twitter.

”PĂ«r shembull kur ka njĂ« deficit prej 100 miliardĂ« dollarĂ«sh me njĂ« shtet dhe ai bĂ«n tĂ« keqin, ndalesh sĂ« bĂ«ri tregti dhe fiton shumĂ«. ËshtĂ« e thjeshtĂ«”, tha Trump.

Presidenti amerikan, Donald Trump njoftoi qëllimin e tij për të parashtruar javën e ardhshme tarifa doganore prej 25% për çelikun dhe 10% për aluminin për importet në SHBA për të mbrojtur industrinë kombëtare të çelikut. Megjithatë ai nuk specifikoi se cilat shtete do të ishin objekt i një mase të tillë.

”SHBA importon 30 milionĂ« ton çelik nĂ« vit, pĂ«r njĂ« vlerĂ« prej 24 miliardĂ« dollarĂ« dhe nisur nga ky fakt ai renditet importuesi mĂ« i madh nĂ« botĂ«”, sipas tĂ« dhĂ«nave tĂ« MinistrisĂ« gjermane tĂ« EkonomisĂ«.

Rreth 4% të kësaj sasie çeliku imporohet nga Gjermania dhe 50% vjen nga katër shtete si Kanadaja, Brazili, Koreja e Jugut dhe Meksika.

Njoftimi i Trumpit shkaktoi indinjatën e partnerëve kryesorë tregtarë të SHBA-së./ /v.b/ a.jor.

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Vilma Bytyci
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…