Home Bota SHBA – Uashingtoni i kĂ«rkon Pekinit marrĂ«dhĂ«nie tĂ« ekuilibruara ekonomike

SHBA – Uashingtoni i kĂ«rkon Pekinit marrĂ«dhĂ«nie tĂ« ekuilibruara ekonomike

3 min read
0
164

UASHINGTON, 9 shkurt /ATSH-AFP/ – Shefi i diplomacisĂ« amerikane, Rex Tillerson i shprehu me kĂ«mbĂ«ngulje homologut kinez, Yang Jiechi nevojĂ«n pĂ«r tĂ« arritur nĂ« njĂ« marrĂ«dhĂ«nie ekonomike tĂ« drejtĂ« dhe tĂ« ekuilibruar.

“Dy krerĂ«t rikonfirmuan gjithashtu angazhimin e presidentĂ«ve, Donald Trump dhe Xi Jinping nĂ« mbĂ«shtetje tĂ« mbajtjes sĂ« presionit kundĂ«r programeve bĂ«rthamore dhe balistike tĂ« paligjshme tĂ« KoresĂ« sĂ« Veriut”, njoftoi zĂ«dhĂ«nĂ«sja e departamentit amerikan tĂ« Shtetit, Heather Nauert pĂ«r shtypin.

“Ne shpresojmĂ« qĂ« Kina do tĂ« bĂ«jĂ« mĂ« shumĂ« sepse ne e dimĂ« qĂ« ajo mund tĂ« bĂ«jĂ« mĂ« shumĂ«”, shtoi ajo.

Pyetur pĂ«r zhvillimin e diskutimeve me Yang Jiechi, kĂ«shilltar i Shtetit dhe drejtues i vĂ«rtetĂ« i diplomacisĂ« kineze, ajo theksoi se SHBA-ja preferonte t’i mbante private bisedat me disa vende, pĂ«rfshirĂ« dhe KinĂ«n.

Sipas agjencisë zyrtare të lajmeve Hsinhua, Yang ka mbajtur qendrimin zyrtar të Pekinit duke kujtuar se çështja koreane duhet zgjidhur nëpërmjet dialogut dhe negociatave.

Kina mbron idenë për një ndërprerje të njëkohshme të testeve bërthamore nga Pheniani dhe manovravve ushtarake amerikano-koreano-jugore, gjë që është refuzuar nga Uashiongtoni.

“NĂ« bisedĂ«n e tij me Rex Tillerson, Yang Jiechi kĂ«rkoi pĂ«rveç tĂ« tjerave riforcimin e koordinimit tĂ« dy fuqive me çështjet ndĂ«rkombĂ«tare tĂ« rĂ«ndĂ«sishme”, shtoi media shtetĂ«rore kineze, pa dhĂ«nĂ« shumĂ« detaje.

“Ne kemi njĂ« marrĂ«dhĂ«nie konstruktive me KinĂ«n, ne kemi njĂ« shkĂ«mbim tĂ« ideve dhe informacioneve”, theksoi Nauert duke kujtuar se Donald Trump kishte shprehur shumĂ« qartĂ« shqetĂ«simet pĂ«rsa i pĂ«rket tregtisĂ« dhe deficitit tregtar tĂ« SHBA-sĂ« me gjigantin aziatik./
/ec/ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Eva Cani
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…