Home Aktualitet Shkëlqimi i historisë shqiptare në shpëtimin e hebrejve në Washington DC

Shkëlqimi i historisë shqiptare në shpëtimin e hebrejve në Washington DC

2 min read
0
186

TIRANË, 2 Mars/ATSH/- ShkĂ«lqimi i historisĂ« shqiptare tĂ« shpĂ«timit tĂ« hebrejve gjatĂ« LuftĂ«s sĂ« DytĂ« BotĂ«rore do tĂ« jetĂ« pjesĂ« e KonferencĂ«s Vjetore tĂ« Komitetit Izraelito-Amerikan tĂ« Çështjeve Publike, nĂ« Washington DC.

PĂ«rmes njĂ« postimi nĂ« rrjetin social “Facebook”, Kryeministri Edi Rama informon mbi ftesĂ«n qĂ« ka marrĂ« pĂ«r tĂ« qenĂ« pjesĂ« e kĂ«saj Konference, ftesĂ« qĂ« e konsideroi njĂ« nder tĂ« posaçëm pĂ«r ShqipĂ«rinĂ«.

“NjĂ« nder i posaçëm pĂ«r ShqipĂ«rinĂ«, qeverinĂ« e mua personalisht, ftesa pĂ«r t’iu drejtuar KonferencĂ«s Vjetore tĂ« Komitetit Izraelito-Amerikan tĂ« Çështjeve Publike, nĂ« Washington DC; njĂ« mundĂ«si e privilegj i veçantĂ«, pĂ«r tĂ« pĂ«rcjellĂ« pĂ«rmes kĂ«tij forumi prestigjoz shkĂ«lqimin e historisĂ« shqiptare tĂ« shpĂ«timit tĂ« hebrejve gjatĂ« LuftĂ«s sĂ« DytĂ« BotĂ«rore, si edhe ndjenjat e miqĂ«sisĂ« e tĂ« respektit tonĂ« pĂ«r popullin e pĂ«r shtetin e Izraelit”, shkruan Rama nĂ« rrjetin social “Facebook”.

Shqipëria është i vetmi vend në Europë ku gjatë pushtimit nazi-fashist nuk u dorëzua asnjë hebre dhe ku numri i hebrejve pas Luftës së Dytë Botërore ishte më i madh se ai përpara saj./m.m//e.caushi/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Maela Marini
Load More In Aktualitet
Comments are closed.

Check Also

Uashington DC, Rama: Shqiptarët dorëzuan listën e floririt, por jo hebrenjtë

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Kryeministri Edi Rama ka marrĂ« pjesĂ« sot nĂ« KonferencĂ«n Vjetore tĂ« K…