Home Bota SHKUP – Juncker: Maqedonia nĂ« rrugĂ« tĂ« mbarĂ«, rekomandimi i pakushtĂ«zuar

SHKUP – Juncker: Maqedonia nĂ« rrugĂ« tĂ« mbarĂ«, rekomandimi i pakushtĂ«zuar

3 min read
0
168

SHKUP, 25 shkurt /ATSH-MIA/ – Kryetari i Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker theksoi sot nĂ« Shkup se Maqedonia Ă«shtĂ« nĂ« rrugĂ« tĂ« mbarĂ«, ka arritur pĂ«rparime dhe se nĂ«se vazhdon nĂ« kĂ«tĂ« drejtim, atĂ«here pĂ«r disa muaj mund ta marrĂ« rekomandimin pĂ«r hapjen e negociatave, qĂ« nuk do tĂ« jetĂ« i kushtĂ«zuar.

“Nuk erdhĂ«m t’ju kumtojmĂ« njĂ« datĂ«, por t’ju themi se jeni nĂ« rrugĂ« tĂ« mbarĂ« dhe nĂ«se vazhdoni kĂ«shtu, atĂ«here pĂ«r disa muaj do t’i jepni mundĂ«sinĂ« KE-sĂ« tĂ« rekomandojĂ« fillimin e negociatave pĂ«r anĂ«tarĂ«sim”, tha Juncker, nĂ« njĂ« konferencĂ«n tĂ« pĂ«rbashkĂ«t pĂ«r shtyp me kryeministrin maqedonas, Zoran Zaev.

Juncker, i cili shoqërohej nga komisioneri për Zgjerimin, Johannes Hahn, theksoi se vendi ka arritur përparim të madh, por duhet të ndërmarrë akoma hapa në rrugën drejt BE-së dhe se vendimi për secilin vend do të merrej në bazë të arritjeve individuale.

Juncker u këshilloi autoriteteve maqedonase që të zgjidhnin çështjen e emrit me miqtë e tyre grekë.

Ndërkohë, Zaev theksoi se i ka thënë Junckerit se vendi i tij po investonnte për marrëdhënie të mira me fqinjët.

Zaev theksoi se për qeverinë është e pranueshme emër me përcaktim gjeografik, i cili do të bëjë dallim midis Maqedonisë dhe rajonit në Greqi, që e mban po këtë emër.

“KĂ«mbĂ«ngulim pĂ«r zgjidhje tĂ« pĂ«rhershme, por edhe qĂ« tĂ« respektojĂ« dinjitetin dhe do ta mbrojĂ« identitetin e dy shteteve”, theksoi Zaev./ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Arian Jorgaqi
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…