Home Bashkite ne fokus “Shpirtra tĂ« humbur” nga Sardenja, nĂ« ditĂ«n e katĂ«rt tĂ« Festivalit tĂ« Dancit Modern

“Shpirtra tĂ« humbur” nga Sardenja, nĂ« ditĂ«n e katĂ«rt tĂ« Festivalit tĂ« Dancit Modern

3 min read
0
164

DURRËS, 20 Tetor/ATSH/.-  Festivali NdĂ«rkombĂ«tar i Dancit Modern dhe Kontemporan ka sjellĂ« mbrĂ«mjen e kaluar nĂ« DurrĂ«s spektaklin “Shpirtra tĂ« humbur”, njĂ« produksion i kompanisĂ« Danza Estemporada nga Sardenja.

Shfaqja qĂ« mblodhi nĂ« sallĂ«n e teatrit “AleksandĂ«r Moisiu” artdashĂ«sit e kĂ«tij zhanrri, kishte nĂ« qendĂ«r frymĂ«zimin nga tre artistĂ« tĂ« mĂ«dhenj tĂ« tre epokave dhe disiplinave tĂ« ndryshme: kompozitorin gjenial Bethoven, shkrimtarin Leopardi dhe piktorin Caravaxhio.

Artistët italianë nën koreografinë dhe regjinë e Livia Leprit për afro një orë kërkuan burimin e frymëzimit të këtyre artistëve përmes shpirtrave të humbur në kohën kur ata jetuan.

Tristan Sherifi, njĂ« nga organizatorĂ«t e Festivalit tha se Edicioni i 12-tĂ« ka nisur me trupĂ«n e Baletit “Prejlocaj” nĂ« TiranĂ«, ndĂ«rsa mĂ« pas Festivali ka udhĂ«tuar drejt PrishtinĂ«s. Ky edicion pĂ«rfundon mĂ« 5 nĂ«ntor dhe gjatĂ« ditĂ«ve tĂ« tij, 9 trupa do tĂ« performojnĂ« nĂ« TiranĂ«, DurrĂ«s dhe PrishtinĂ«.

Festivali NdĂ«rkombĂ«tar i Dancit Modern dhe Kontemporan organizohet nga shoqata “Durres Beauty” dhe drejtor i tij Ă«shtĂ« Gjergj Prevazi. Veprimtaria mbĂ«shtetet nga MTKRS dhe bashkia e DurrĂ«sit.

Festivali Ndërkombëtar i Dancit Modern dhe Kontemporan është një project unik në vendin tonë, pasi përfshin një fushë të rëndësishme të artit skenik, për të cilën nuk ka ende një veprimtari të ngjashme. Ai synon të bëhet arenë e shprehjes së aspiratave krijuese të artistëve nga vende të ndryshme, duke u kthyer tashmë në një veprimtari të përvitshme./m.m/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Maela Marini
Load More In Bashkite ne fokus
Comments are closed.

Check Also

Uashington DC, Rama: Shqiptarët dorëzuan listën e floririt, por jo hebrenjtë

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Kryeministri Edi Rama ka marrĂ« pjesĂ« sot nĂ« KonferencĂ«n Vjetore tĂ« K…