Home Aktualitet Si ta parandalojmë gripin

Si ta parandalojmë gripin

2 min read
0
171

TIRANE, 1 Mars /ATSH/ -Gripi sezonal është sëmundje infektive e shkaktuar nga viruset e gripit sezonal.

Këto viruse përhapen nga një person tek tjetri.

Si të njohim shenjat e gripit?

-Temperaturë e lartë e papritur

-Dhimbje koke

-Kollë ose dhimbje fyti

-Dhimbje muskulare

çfarë duhet bërë kur kemi grip?

-Mbuloni kollën ose teshtimën me dorë, krah ose me një shami

-Lani shpesh duart

-BĂ«ni regjim shtrati

-Pini sa më shumë lëngje dhe ushqehuni shëndetshëm

-Kërkoni ndihmë mjekësore nëse nuk po përmirësoheni, ose jeni pjesë e grupeve në risk

Si ta parandalojmë gripin?

Bërja çdo vit e vaksinës ndaj gripit është mënyra më e mirë për të parandaluar gripin.

Vaksina është veçanërisht e rëndësishme për ata që rrezikojnë më shumë për komplikacione nga gripi:

-Gratë shtatzëna

-Të moshuarit mbi 65 vjeç

-FĂ«mijĂ«t 6muaj – 5 vjeç

-Personat që jetojnë ose që kujdesen për individët në risk të lartë  /e.malaj/ /a.g/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Edit Malaj
Load More In Aktualitet
Comments are closed.

Check Also

VIDEO/Abuzimet me ndihmën ekonomike, për tu lehtësuar nga taksat

TIRANË, 27 Shkurt/ATSH-Arbi Fortuzi/ – NjĂ« nga shkaqet kryesore qĂ« familje tĂ« ndrysh…