Home Bota SIDNEI – Australia dĂ«non rreziqet e luftĂ«s tregtare

SIDNEI – Australia dĂ«non rreziqet e luftĂ«s tregtare

1 min read
0
242

SIDNEI, 4 mars /ATSH-AFP/ – Qeveria australiane shprehu sot qĂ«ndrimin e saj, kundĂ«r njĂ« lufte tĂ« mundshme tregtare, qĂ« sipas saj mund tĂ« ngadalĂ«sojĂ« rritjen globale duke kĂ«rkuar tĂ« pĂ«rjashtohet nga taksat e njoftuara nga presidenti amerikan, Donald Trump pĂ«r çelikun dhe aluminin.

“Ne kemi dĂ«gjuar kĂ«to 48 orĂ«t e fundit komente nga Kanadaja dhe nga Bashkimi Europian. Ne kemi parĂ« qeverinĂ« amerikane tĂ« kthehet prapa pĂ«rsa i pĂ«rket taksave mbi importin e automjeteve”, deklaroi ministri australian i TregtisĂ«, Steve Ciobo pĂ«r “Sky News Australia”.

“Ajo qĂ« mĂ« shqetĂ«son Ă«shtĂ« pĂ«rshkallĂ«zimi i retorikĂ«s dhe vendosja e taksave mbi importet dhe eksportet nĂ«pĂ«rmjet ekonomive tĂ« shumĂ«fishta pasi kjo Ă«shtĂ« ajo qĂ« shkakton ngadalĂ«sim tĂ« rritjes ekonomike”, theksoi ai.

Presidenti amerikan konfirmoi se do të vendoste tarifa doganore prej 25 % mbi çelikun dhe 10 % mbi aluminin e importuar nga SHBA-ja./
/ec/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Eva Cani
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…