Home Bota SIRI- Të paktën 36 luftëtarë proregjimit të vrarë nga aviacioni turk

SIRI- Të paktën 36 luftëtarë proregjimit të vrarë nga aviacioni turk

1 min read
0
212

AFRINE, 3 mars /ATSH-AFP/ – TĂ« paktĂ«n 36 luftĂ«tarĂ« tĂ« forcave proregjimit sirian janĂ« vrarĂ« sot nga sulmet ajrore tĂ« TurqisĂ« kundĂ«r enklavĂ«s kurde tĂ« Afrines, nĂ« veriperĂ«ndim tĂ« SirisĂ«, sipas Observatorit sirian pĂ«r tĂ« Drejtat e Njeriut (OSDH).

“Sulmet e ndĂ«rmarra kundĂ«r lokalitetit tĂ« Kfar Jannas kanĂ« shkaktuar vdekjen e tĂ« paktĂ«n 36 anĂ«tarĂ«ve proregjimit”, theksoi OJQ-ja duke shtuar se bĂ«het fjalĂ« pĂ«r bombardimin e tretĂ« kundĂ«r pozicioneve tĂ« forcave tĂ« regjimit nĂ« 48 orĂ«.

Kjo e çon në 54 numrin e luftëtarëve të forcave proregjimit të vrarë, që prej së enjtes në mbrëmje nga sulmet turke.

Forcat e Ankarasë dhe grupet rebele siriane kanë përparuar paralelisht në drejtim të lokalitetit të Jaindaris, në jugperëndim të Afrines.

“Rreth 251 luftĂ«tarĂ« pro-AnkarasĂ« dhe 281 anĂ«tarĂ« tĂ« forcave kurde janĂ« vrarĂ« qĂ« prej fillimit tĂ« operacionit”, sipas OSDH-sĂ«.
/ec/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Eva Cani
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…