Home Lajme Nga Vendi Situata në qarkun e Shkodrës nën kontroll pavarësisht vështirësive

Situata në qarkun e Shkodrës nën kontroll pavarësisht vështirësive

7 min read
0
171

TIRANË, 28 Shkurt /ATSH- I. Vata/ -“NĂ« qarkun e ShkodrĂ«s reshjet e dĂ«borĂ«s vazhdojnĂ« tĂ« jenĂ« tĂ« dendura, por bashkitĂ« e qarkut, kompanitĂ« e mirĂ«mbajtjeve tĂ« rrugĂ«ve dhe Drejtoria Rajonale e RrugĂ«ve po punojnĂ« pĂ«r normalizimin e situatĂ«s kryesisht nĂ« zonat e thella malore”, deklaroi sot pĂ«r ATSH, prefekti i ShkodrĂ«s, Çesk Millja.

“NĂ« qarkun e ShkodrĂ«s reshjet e dĂ«borĂ«s vazhdojnĂ« me intensitet. Aktualisht nĂ« qytetin e ShkodrĂ«s ka 10 cm borĂ« por lĂ«vizja e mjeteve pĂ«rsa i pĂ«rket qarkullimit bĂ«het pa zinxhirĂ«”, tha Millja.

MĂ« tej, ai tha se “situata Ă«shtĂ« mĂ« e vĂ«shtirĂ« nĂ« zonĂ«n e MalĂ«sisĂ« sĂ« Madhe-Theth, ku reshjet kanĂ« qenĂ« tĂ« konsiderueshme, por po punohet nga bashkitĂ« dhe kompanitĂ« e mirĂ«mbajtjes sĂ« rrugĂ«ve pĂ«r pastrimin e rrugĂ«ve dhe qarkullimi i mjeteve bĂ«het i mundur me zinxhirĂ«”.

“Segmenti Vermosh-TamarĂ« Ă«shtĂ« i hapur, kalimi bĂ«het me zinxhirĂ«. Energjia elektrike ka qenĂ« e qĂ«ndrueshme dhe nĂ« ato njĂ«si qĂ« ka patur problem, Operatori i ShpĂ«rndarjes sĂ« EnergjisĂ« Elektrike ka ndĂ«rhyrĂ« duke sjell normalitetin”, tha Millja.

Po ashtu, Millja pohon se “rruga e zonĂ«s turistike tĂ« RazmĂ«s Ă«shtĂ« e hapur por problemet mĂ« tĂ« mĂ«dha janĂ« nĂ« segmentin Qaf-ThorĂ«-Theth dhe BogĂ« ndĂ«rsa po punohet pĂ«r hapjen e rrugĂ«ve nĂ« tĂ« gjithĂ« segmentin. Ka problem ende, sepse trashĂ«sia e dĂ«borĂ«s ka kaluar 1.20 cm”.

NdĂ«rsa, ShkodĂ«r-VelipojĂ«, rruga Ă«shtĂ« e hapur dhe s’ka problem, pasi trashĂ«sia e dĂ«borĂ«s Ă«shtĂ« 10 cm dhe vazhdon tĂ« bien reshje por vazhdon puna pĂ«r monitorimin e situatĂ«s.

Rruga e Vaut të Dejës-Pukë është e hapur, kalohet me zinxhirë, problem hasen në Qafë-Mali (rruga e vjetër) ku trashësia e dëborës është më e madhe, por rruga është e kalueshme me zinxhirë.

Probleme paraqiten përa i përketë bashkisë së Fushë-Arrëzit që lidhet me Iballën, pasi trashësia e dëborës, ndërsa vazhdonë puna për pastrimin e rrugëve.

Po ashtu, rruga e Bardhetit-Lakrrosh-Munellë ka dendësi dëbore dhe njëkohësisht vazhdon puna për pastrimin e rrugës, kalimi në të gjitha fshatrat bëhet me zinxhirë.

NdĂ«rsa Bashkia e PukĂ«s nuk ka problem, pĂ«rveç zonĂ«s sĂ« ÇelzĂ«s ku trashĂ«sia e dĂ«borĂ« Ă«shtĂ« e madhe, ndĂ«rsa po punohet nga borĂ«pastrueset pĂ«r hapjen e rrugĂ«s.

PĂ«rsa i pĂ«rket shĂ«ndetit tĂ« qytetarĂ«ve, Millja tha se ska problem dhe se jemi nĂ« gatishmĂ«ri pĂ«r tĂ« ndĂ«rhyre nĂ« çdo rast qĂ« paraqitet dhe nĂ« çdo skaj tĂ« qarkut, siç u veprua njĂ« ditĂ« mĂ« parĂ« ku u bĂ« e mundur transporti i njĂ« tĂ« sĂ«muri nga Forcat Kufitare”.

Përsa i përket zhvillimit të mësimit në qarkun e Shkodrës, prefekti Millja shprehet se në skajin verior dhe në zonat e thellë nuk zhvillohet mësim, ndërsa në zonat e tjera ku situata është më e normalizuar, zhvillohet mësim me orë të reduktuara.

Prefekti shton se në komunikimin me drejtorin e arsimit mësova se është përgatitur një plan mësimor për zëvendësimi e orëve të mësimit të humbura për shkak të reshjeve.

Gjithashtu, prefekti i Shkodrës Millja pohon se qarku i Shkodrës në zona të thella ka problem por jemi të gjithë struktura në këmbë dhe vazhdojmë punën për normalizimin e situatës.

“Po e monitorojmĂ« situatĂ« dhe po ndĂ«rhymĂ« nĂ« tĂ« gjithĂ« ato zona qĂ« kanĂ« probleme, situata Ă«shtĂ« nĂ«n kontroll tĂ« plotĂ«, pavarĂ«sisht vĂ«shtirĂ«sive, tha ai. /a.g/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Ilir Vata
Load More In Lajme Nga Vendi
Comments are closed.

Check Also

Uashington DC, Rama: Shqiptarët dorëzuan listën e floririt, por jo hebrenjtë

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Kryeministri Edi Rama ka marrĂ« pjesĂ« sot nĂ« KonferencĂ«n Vjetore tĂ« K…