Home Bota SOFT NEWS – I dinit kĂ«to pesĂ« fakte pĂ«r ItalinĂ« nĂ« prag tĂ« zgjedhjeve?

SOFT NEWS – I dinit kĂ«to pesĂ« fakte pĂ«r ItalinĂ« nĂ« prag tĂ« zgjedhjeve?

8 min read
0
201

ROMË, 27 shkurt /ATSH-AFP/ – Italia voton mĂ« 4 mars pĂ«r Parlamentin e ri.

Më poshtë vijojnë pesë karakteristika të pazakonta për këtë gadishull:

Kur porosit “kafe”

Kjo është sfida e çdo kafe-bari që sheh të vijë grup kolegësh, pasi secili ka një kërkesë të saktë.

“CaffĂš lungo” (kafe e gjatĂ«), “ristretto” (e shkurtĂ«r), “corretto” (me liker), “macchiato” (me pak qumĂ«sht), “marocchino” (me pak kakao), “salentino” (me njĂ« kub akull), “doppio” (kafe dopio), “con panna” (me shllak), “schiumato” (me shkumĂ« qumĂ«shti tĂ« bĂ«rĂ« me avull).

Por, zgjedhjet janĂ« tĂ« shumta, madje duhet tĂ« merret parasysh edhe preferenca e filxhanit, klasike apo prej qelqi, qĂ« e ftoh mĂ« shpejt pijen e vogĂ«l tĂ« zezĂ« tĂ« mengjesit. Por, edhe kafja e thjeshtĂ« ekziston, por nĂ«se porosisni njĂ«, mund t’ju ndodhĂ« qĂ« kamerierĂ«t tĂ« hezitojnĂ« pak pĂ«r t’ju dhĂ«nĂ« kohĂ«n qĂ« tĂ« pĂ«rcaktoni preferencĂ«n tuaj.

Mickey, Donald dhe Benito

Për inat të puritanëve, italianët i mbushin me shumë lezet fjalimet e tyre me terma anglisht. Por, nuk ka qenë gjithnjë kështu. Gjatë periudhës fashiste, Benito Musolini vendosi të çrrënjosë të gjitha fjalët e huaja, duke imponuar një italianizim të mbiemrave, vendeve madje arriti në pikën që të ndalojë çdo term të huaj që prej vitit 1940.

NĂ«se emrat Beniamino Buonuomo dhe Luigi Braccioforte janĂ« rikthyer nĂ« Benny Goodman dhe  Louis Armstrong, fjala “sandwishes” vazhdon tĂ« mbetet “tramezzini” dhe italianĂ« janĂ« gati tĂ« vetmit nĂ« botĂ« qĂ« nuk kanĂ« dĂ«gjuar tĂ« flitet pĂ«r Mickey dhe Donald, qĂ« pĂ«r ata vazhdojnĂ« tĂ« quhen Topolino dhe Paperino.

Viti i Ri 

NĂ« pamje tĂ« parĂ«, nata e Vitit tĂ« Ri nĂ« Itali ngjason me atĂ« tĂ« pjesĂ«s tjetĂ«r tĂ« botĂ«s, me Ă«mbĂ«lsira, i shndritshĂ«m dhe me gjithnjĂ« e mĂ« shumĂ« fishekzjarre ndĂ«rkohĂ« qĂ« mĂ« shumĂ« i afrohesh jugut. PĂ«r t’u shtuar pak mĂ« shumĂ« atmosferĂ«n, tradita kĂ«rkon qĂ« tĂ« thyhet diçka e vjetĂ«r dhe zakonisht janĂ« enĂ«t qĂ« pĂ«rdoren pĂ«r kĂ«tĂ«.

Por, elementi më thelbësor është më i drejtpërdrejtë. Tradita kërkon gjithashtu që të gjithë të mbajnë të brendshme të kuqe. Trashëgimi nga zakonet kineze të lidhura me, ose e ardhur nga Roma antike, sipas interpretimeve. Menjëherë pas Krishtlindjeve, vitrinat mbushen me të brendshme me dantella të kuqe.

Por duhet, gjithashtu, që stomakun të përpiqeni ta mbani bosh për drekën e 1 janarit, që përbëhet nga një kofshë derri dhe thjerrëza për të sjellë fat në financat në të ardhmen.

Me ëndrrat mund të fitosh shumë

NĂ« njĂ« vend shumĂ« supersticioz, ku edhe mĂ« tĂ« arsimuarit ndryshojnĂ« rrugĂ«n pĂ«r tĂ« mos kaluar aty ku kalon njĂ« mace e zezĂ«, lojtarĂ«t e lotove kanĂ« njĂ« teknikĂ« tĂ« pagabueshme pĂ«r tĂ« pĂ«rcaktuar numrat qĂ« duhet tĂ« luhen, “smorfia” ose numrat e Ă«ndrrave.

Në ëndrrat tuaja kishte lule, kishë, gjahtar, muzikë, mërzitje, frikë, një kapele? Për çdo element ka një numër nga 1 në 90.

Faqja e internetit “Lottomatica”, lider nĂ« botĂ«n e lojĂ«rave tĂ« fatit, propozon edhe njĂ« rubrikĂ« speciale: “Zbuloni Ă«ndrrat tuaja, pĂ«rcaktoni nĂ«se dĂ«shironi “smorfia” klasike apo napolitane dhe ai do ju sugjerojĂ« numrat”.

Klishetë e kanë jetën të vështirë

Po, italianët flasin me duar, por me gjeste shumë të kodifikuara, çdo ditë që hanë makarona.

Makaronat kanĂ« ardhur fillimisht nga Mesopotamia dhe Kina, si dhe fillimisht gatuheshin pa salcĂ«n e domateve qĂ« erdhĂ«n nga Amerika nĂ« shekullin XVI, por italianĂ«t mbeten konsumatorĂ«t mĂ« tĂ« mĂ«dhenj, me 26 kilogramĂ« pĂ«r banor, sipas ShoqatĂ«s sĂ« IndustrisĂ« sĂ« ËmbĂ«lsirave dhe Makaronave Italiane (AIDEPI).

Në të kundërt, amerikanët i kanë lënë mbrapa tek sektori i picave, të cilët konsumojnë 13 kilogramë për person në vit kundrejt 7,3 kilogramë në Itali.

“PĂ«rsa i pĂ«rket akulloreve, kampionĂ«t janĂ« neozelandezĂ«t me 27 litra pĂ«r person nĂ« vit kundrej 12 nĂ« Itali”, sipas KonderedatĂ«s KombĂ«tare tĂ« Akulloreve nĂ« FrancĂ«./ /G.S/ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Gent Sinani
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…