Home Bota SOFT NEWS – Juncker: Do tĂ« ishte mirĂ« pĂ«r BritaninĂ« e Madhe tĂ« isha kryeministri… i saj!

SOFT NEWS – Juncker: Do tĂ« ishte mirĂ« pĂ«r BritaninĂ« e Madhe tĂ« isha kryeministri… i saj!

3 min read
0
188

BRUKSEL, 23 shkurt /ATSH-AFP/ – Presidenti i Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker ironizoi sot pasigurinĂ« rreth qĂ«ndrimit britanik pĂ«r marrĂ«dhĂ«nien e ardhshme me BE-nĂ« duke theksuar se do tĂ« ishte mirĂ« pĂ«r BritaninĂ« e Madhe nĂ«se do tĂ« ishte kryeministri i saj.

Kreu i ekzekutivit europian e dha këtë përgjigje për gazetarët, të cilin e pyetën në Bruksel pas një takimi maratonë të qeverisë së Theresa May që synonte vendosjen e një qëndrimi për të ardhmen e marrëdhënies së Britanisë së Madhe me Bashkimin Europian.

“Nuk jam kryeministri britanik, do tĂ« ishte mirĂ« tĂ« isha, por nuk jam”, u pĂ«rgjigj ai me buzĂ«qeshje pas mbĂ«rritjes nĂ« njĂ« samit jozyrtar evropian tĂ« 27 vendeve tĂ« BE-sĂ« (pa BritaninĂ« e Madhe) kushtuar tĂ« ardhmes sĂ« BE-sĂ« pas Brexit.

“Do tĂ« komentoja rezultatin e kĂ«tij takimi tĂ« qeverisĂ« britanike kur tĂ« njoh pĂ«rfundimin e saktĂ«”, shtoi ai.

“PĂ«rsa i pĂ«rket Parlamentit dhe qeverisĂ« britanike, u pĂ«rket atyre tĂ« japin njĂ« pĂ«rgjigje pĂ«r pyetjet e reja qĂ« janĂ« shfaqur nĂ« BritaninĂ« e Madhe”, theksoi Juncker duke siguruar se “hipoteza e punĂ«s sĂ« tij”  Ă«shtĂ« qĂ« Britania e Madhe do tĂ« largohet nga BE nĂ« fund tĂ« marsit 2019 ashtu si ishte parashikuar.

Kryeministrja britanike, Theresa May duhet të përcaktojë vizionin e saj të partneritetit post-Brexit me BE të premten, më 2 mars, sipas zëdhënësit të saj./ /ec/  a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Eva Cani
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…