Home Bota SOFT NEWS – NASA kĂ«rkon tĂ« punĂ«sojĂ« “Men In Black” pĂ«r tĂ« mbrojtur TokĂ«n!

SOFT NEWS – NASA kĂ«rkon tĂ« punĂ«sojĂ« “Men In Black” pĂ«r tĂ« mbrojtur TokĂ«n!

3 min read
0
161

UASHINGTON, 5 gusht /ATSH-ANSA/ – NASA kĂ«rkon tĂ« punĂ«sojĂ« “Men in Black” pĂ«r tĂ« mbrojtur planetin TokĂ« nga alienĂ«t.

Ky nuk Ă«shtĂ« filmi i radhĂ«s i sagĂ«s sĂ« famshme “Men in Black” por njĂ« njoftim i vĂ«rtetĂ« pune i bĂ«rĂ« nga NASA.

Agjencia hapĂ«sinore amerikane kĂ«rkon “Planetary Protection Officer” (oficerĂ« tĂ« mbrojtjes sĂ« planetit), njĂ« figurĂ« e re profesionale qĂ« do tĂ« ketĂ« detyrĂ«n qĂ« tĂ« pengojĂ« elementet jashtĂ«tokĂ«sore tĂ« ndosin planetin tonĂ«.

PĂ«r kĂ«tĂ« qĂ«llim NASA ka nxjerrĂ« njĂ« njoftim tĂ« vĂ«rtetĂ« pune nĂ« faqen nĂ« internet tĂ« “USAJobs”, faqja zyrtare e qeverisĂ« sĂ« SHBA-sĂ« qĂ« ofron mundĂ«si punĂ«simi nĂ« organizatat dhe agjencitĂ« federale amerikane.

Kandidatëve u kërkohen njohuri të larta mbi mbrojtjen e planetit dhe eksperiencë në planifikimin dhe implementimin e prgrameve hapësinore, ndërsa detyra kryesore e atij që do të zgjidhet është që të evitojë ndotjen biologjike që vjen nga eksplorimet hapësinore dhe robotike.

Por edhe paga nuk Ă«shtĂ« aspak e keqe, ajo lĂ«viz nga 124 406 – 187 000 dollarĂ« nĂ« vit. Kontrata e parĂ« Ă«shtĂ« tre vjeçare, me mundĂ«sinĂ« e zgjatjes edhe me dy vite tĂ« tjera.

Me sa duket është një detyrë me përgjegjësi të larta për të evituar çdo rrezik për Tokën, kush e ndien dhe ka aftësitë e kërkuara, mund të dërgojë një CV tek NASA deri më 14 gusht 2017./

/G.S/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Gent Sinani
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…