Home Bota SOFT NEWS – NjĂ« tas i dinastisĂ« Qing del nĂ« ankand me vlerĂ«… 20 milionĂ« euro!

SOFT NEWS – NjĂ« tas i dinastisĂ« Qing del nĂ« ankand me vlerĂ«… 20 milionĂ« euro!

3 min read
0
205

PEKIN, 1 mars /ATSH-AFP/ – NjĂ« tas mjaft i rrallĂ« i dinastisĂ« Qing, njĂ« nga tre tĂ« vetmit qĂ« njihen, pritet tĂ« dalĂ« nĂ« ankand nĂ« muaj prill, me njĂ« çmim rreth 20 milionĂ« euro, duke thyer rekordin e shĂ«nuar pĂ«r njĂ« qeramikĂ« kineze, njoftoi sot kompania e ankandeve ‘’Sotheby’s’’.

Me një diametër 14,7 centimetra, ky tas, ku dominon ngjyra e kuqe dhe ku kombinohen teknikat kineze dhe perëndimore si dhe lulet, përfshin edhe lulen e quajtur narciz, që nuk ndeshet shpesh në porcelanet kineze.

Fitimet e kompanive të ankandeve janë marramendëse në ish-koloninë britanike, ku blerësit aziatikë nuk stepen të shpenzojnë.

Diamante, çanta dore dhe qeramika të vjetra kanë tendencë të kapin shifra rekord.

EkspertĂ«t e Sotheby’s Hong Kong kanĂ« pritshmĂ«ri qĂ« tasi i pĂ«rdorur nga perandori Kagxi nĂ« vitet 1720 tĂ« mos mbetet pas gjatĂ« ankandit tĂ« 3 prillit.

‘’ËshtĂ« e sigurtĂ« se koleksionuesit e mĂ«dhenj tĂ« porcelaneve kineze do tĂ« jetĂ« mjaft tĂ« interesuar’’, deklaroi zĂ«vendĂ«sdrejtori i departamentit aziatik tĂ« ‘Sotheby’s’ Nicolas Chow. Do tĂ« shohim njĂ« pĂ«rballje tĂ« bukur kĂ«tĂ« sezon.

”Tasi u ideua nĂ« njĂ« atelie perandorake tĂ« Qytetit tĂ« Ndaluar tĂ« Pekinit nga njĂ« grup i vogĂ«l artizanĂ«sh me ndihmĂ«n e jezuitĂ«ve tĂ« ardhur nga Europa, tĂ« pajisur me teknikat dhe materialet e tyre”, sipas kompanisĂ« sĂ« ankandeve.

Sotheby’s e ka vlerĂ«suar me njĂ« çmim fillestar prej 200 milionĂ« dollarĂ« tĂ« Hong Kongut (20,9 millionĂ« euro).

Tetorin e kaluar, një tas 1000-vjeçar i dinastisë Song u shit me një vlerë prej 32 millionë euro, që shënoi një rekord të ri për një qeramikë kineze.

Ishte më mirë se një gotë vere e dinastisë Ming e blerë në 2014 për 30 milionë euro nga një manjat i Shangait, i famshëm për ofertat e tij marramendëse në ankande./ /v.b/ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Vilma Bytyci
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…