Home Bota SOFT NEWS – SmartfonĂ«t zĂ«vendĂ«sojnĂ« kujdestarĂ«t pĂ«r tĂ« moshuarit

SOFT NEWS – SmartfonĂ«t zĂ«vendĂ«sojnĂ« kujdestarĂ«t pĂ«r tĂ« moshuarit

3 min read
0
216

BARCELONË, 28 shkurt /ATSH-AFP/ – Smartfoni mund tĂ« lehtĂ«sojĂ« sĂ« shpejti mbajtjen nĂ« shtĂ«pi tĂ« tĂ« moshuarve duke paralajmĂ«ruar tĂ« afĂ«rmit apo personelin mjekĂ«sor pĂ«r çdo anomali duke pĂ«rshirĂ« kĂ«tu dhe njĂ« rrĂ«zim tĂ« mundshĂ«m.

Kjo është sfida e shumë prodhuesve, që kanë përfituar nga Kongresi Botëror i Telefonisë së Lëvizshme (MWC) organizuar në Barcelonë për të prezantuar risitë e fundit.

Parimi është i thjeshtë dhe më pak i kushtueshëm sesa mbikëqyrja me kamera apo me kujdestarë, që përfshin në disa raste mobilizimin 24 orë në 24 të personave për të monitoruar videot.

Bëhet fjalë për pajisjen e shtëpive me një bateri me sensorë të aftë për të dërguar alarme nëpërmjet një aplikimi.

“Gjenerata e “babyboomers” duke arritur maturinĂ« pĂ«rbĂ«n njĂ« segment shumĂ« tĂ« rĂ«ndĂ«sishĂ«m tĂ« tregut”, nĂ«nvizoi specialistja e sektorit, Laurie Orlov duke shtuar se ulja e çmimeve tĂ« sensorĂ«ve rrit gjithashtu tendencĂ«n.

Kompania e re londineze “Voltaware” ka zhvilluar gjithashtu njĂ« sistem qĂ« funksionon nĂ« sajĂ« tĂ« vendosjes sĂ« njĂ« sensori nĂ« automatin e shtĂ«pisĂ«. Ky i fundit transmeton tĂ« dhĂ«nat e konsumit elektrik nĂ«pĂ«rmjet wifi-sĂ« deri tek serveri i kompanisĂ«, qĂ« i analizon.

Nëse një person i moshuar nuk ngrihet në mëngjes dhe nuk ndez makinën e kafes, ndryshe nga zakonet e tij, sistemi detekton mungesën e aktivitetit. Një i afërm mund të lajmërohet me SMS./ /ec/ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Eva Cani
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…