Home Bota GREQI – NjĂ« burim termal mjekĂ«sor zbulohet nĂ« AtikĂ«

GREQI – NjĂ« burim termal mjekĂ«sor zbulohet nĂ« AtikĂ«

4 min read
0
179

ATHINË, 30 janar /ATSH-ANA-MPA/ – Zbulimi i burimit tĂ« parĂ« termal mjekĂ«sor, zyrtarisht i njohur, nĂ« AtikĂ«, qĂ« ndodhet nĂ« periferi tĂ« Glifadhas, ishte njĂ« dite e gjatĂ« dhe e lodhshme qĂ« filloi nĂ« librat e pluhurosur tĂ« historisĂ«, deklaroi sot Konstantinos Kouskoukis.

Njeriu pĂ«rgjegjĂ«s pĂ«r gjetjen e kĂ«tij burimi tĂ« harruar, zbulimi i tĂ« cilit u shpall javĂ«n e kaluar, Kouskoukis ka qenĂ« ish-zĂ«vendĂ«srektor nĂ« Universitetin e ThrakĂ«s dhe specialist nĂ« dermatologji, i cili ra nĂ« gjurmĂ«t e ekzistencĂ«s sĂ« burimit ndĂ«rkohĂ« qĂ« bĂ«nte kĂ«rkime pĂ«r librin e tij “Spa Tourism and Thermalism”.

Duke ndjekur informacione në arkivat historike, që i referoheshin një burimi që ndodhej në rajonin e Aixoni në Glifadha, Kouskoukis dhe stafi i tij nga bashkia e Glifadhas filluan të bisedojnë me banorët vendas dhe gjetën persona të moshuar që mbanin mend për ekzistencën e një burimi të tillë kur ishin të rinj.

“PĂ«rfundimisht ne zbuluam njĂ« vrimĂ« tĂ« thellĂ« nĂ« kufirin mes Gligadhas dhe Vulas, testuam ujin dhe zbuluam se ai ka veti mjekĂ«sore. MĂ« pas vazhduam tĂ« gĂ«rmojmĂ« dhe gjetĂ«m burimin e ujĂ«rave termale”, tha ai.

“Pasi zhvilluam analizimet dhe studimet e nevojshme dhe dorĂ«zuam tĂ« gjitha dokumentat tek Ministria, burimi termal u njoh zyrtarisht”, tha Kouskoukis.

“Ai Ă«shtĂ« njĂ« vend qĂ« mund tĂ« nxjerrĂ« flori. Glifadha mund tĂ« bĂ«het njĂ« resort shĂ«ndetĂ«sor nĂ« zemĂ«r tĂ« AthinĂ«s me gjithçka qĂ« pĂ«rfshihet, mirĂ«qenie, turizĂ«m mjekĂ«sor dhe turizĂ«m SPA”, shtoi ai.

Bashkia e Glifadhas është duke punuar aktualisht në një plan zhvillimi për të shfrytëzuar burimin Aixoni pas njohjes së tij nga Ministria e Turizmit.

Sipas autoritetet përkatës për SPA-të dhe burimet termale, uji në Aixoni rekomandohet për trajtimin e reumatizmës dhe probleve të tjera të lidhura me të, dhimbje të nervit shiatik, dhimbje mesi dhe sëmundjet e sistemit nervor./ /G.S/ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Gent Sinani
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…