Home Bota STUDIM – Eurostat: NjerĂ«zit mĂ« tĂ« pasur nĂ« Bashkimin Europian jetojnĂ« nĂ« LondĂ«r

STUDIM – Eurostat: NjerĂ«zit mĂ« tĂ« pasur nĂ« Bashkimin Europian jetojnĂ« nĂ« LondĂ«r

2 min read
0
226

LONDËR, 28 shkurt /ATSH-AFP/ – BanorĂ«t qĂ« jetojnĂ« nĂ« perĂ«ndim tĂ« LondrĂ«s janĂ« gjashtĂ« herĂ« mĂ« tĂ« pasur se mesatarja e europianĂ«ve, ndĂ«rsa banorĂ«t e pjesĂ«s veriperĂ«ndimore tĂ« BullgarisĂ« janĂ« tre herĂ« mĂ« tĂ« varfĂ«r, sipas njĂ« studimi tĂ« publikuar sot nga instituti europian i statistikave, Eurostat.

Në BE dhe në mesin e shteteve anëtare ekzistojnë dallime të konsiderueshme, thekson Eurostat në deklaratë.

Instituti ka krahasuar rajon pĂ«r rajon PBB-nĂ« pĂ«r banorĂ« e shprehur nĂ« “standardin e fuqisĂ« blerĂ«se’’, domethĂ«nĂ« duke marrĂ« nĂ« konsideratĂ« dallimet e çmimeve qĂ« ekzistojnĂ« midis zonave tĂ« ndryshme.

Banorët më të pasur në BE jetojnë në lagjet e pjesës perëndimore të Londrës, ku PBB-ja arrin 611% nga ajo e mesatares së BE-së.

Më pas pozicionohen banorët e Dukatit të Madh të Luksemburgut (257%), të rajonit të Irlandës juglindore (217%), pastaj të Brukselit dhe Hamburgut, në Gjermani (200% në të dyja rastet).

“NĂ« 2016, 19 rajone kishin njĂ« PBB pĂ«r banorĂ« rreth 50% ose mĂ« shumĂ« se mesatarje e BE, pesĂ« nĂ« Gjermani, tre nĂ« BritaninĂ« e Madhe, dy nĂ« Austri, njĂ« respektivisht nĂ« BelgjikĂ«, nĂ« RepublikĂ«n Çeke, nĂ« DanimarkĂ«, nĂ« IrlandĂ«, nĂ« FrancĂ«, nĂ« HolandĂ«, nĂ« Sllovaki dhe nĂ« Suedi nĂ« mĂ«nyrĂ« tĂ« njĂ«jtĂ« si nĂ« Dukatin e Madh tĂ« Luksemburgut”, thekson Eurostat./

/v.b/

 

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Vilma Bytyci
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…