Home Bota STUDIM – Melburni qyteti mĂ« i mirĂ« nĂ« botĂ« pĂ«r tĂ« jetuar

STUDIM – Melburni qyteti mĂ« i mirĂ« nĂ« botĂ« pĂ«r tĂ« jetuar

4 min read
0
180

LONDËR, 17 gusht /ATSH-AFP/ – Melburni Ă«shtĂ« pĂ«r tĂ« shtatin vit rradhazi qyteti mĂ« i kĂ«ndshĂ«m nĂ« botĂ«, ndĂ«rkohĂ« qĂ« terrorizmi dhe tensionet diplomatike zvogĂ«lojnĂ« kushtet e jetesĂ«s kudo nĂ« botĂ«, sipas raportit vjetor tĂ« “The Economist”.

Malburni klasifikohet në krye të 140 qyteteve të studiuara, para kryeqytetit austriak, Vjena dhe tre qyteteve kanadeze, Vankuver, Toronto dhe Kalgëri, që përbëjnë pesë më të mirët.

“Kjo Ă«shtĂ« njĂ« fitore pĂ«r tĂ« gjithĂ« viktorianĂ«t, qĂ« kontribuojnĂ« kaq shumĂ« qĂ« ta bĂ«jnĂ« Melburnin vendin mĂ« tĂ« mirĂ« nĂ« botë pĂ«r tĂ« jetuar”, deklaroi Daniel Andrews, kryeministri i shtetit tĂ« Viktorias, ku kryeqyteti Ă«shtĂ« Melburni.

Ky studim, i publikuar të mërkurën, i vlerëson qytetet sipas pesë kritereve të mëdha, stabiliteti, shërbimet e shëndetësisë, kultura dhe mjedisi, edukimi dhe infrastruktura.

Sipas këtij klasifikimi, metropolet e mëdha si Nju Jorku, Londra, Parisi dhe Tokio janë plot aktivitet por vuajnë nga një kriminalitet i lartë dhe transporte publike të mbipopulluara.

NĂ« tĂ« kundĂ«rt, “Economist’s Intelligence Unit” ka konstatuar se qytetet mesatare nĂ« vendet e pasura kanĂ« cilĂ«sinĂ« mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« jetĂ«s.

“KĂ«to qytete promovojnĂ« njĂ« seri aktivitetesh krijuese pa sjellĂ« nivel tĂ« lartĂ« tĂ« kriminalitetit apo infrastruktura tĂ« mbipopulluara”, thekson ky raport.

Megjithatë, stabiliteti në botë vuan nga rritja e veprimeve terroriste.

“Veprime tĂ« terrorizmit tĂ« dhunshĂ«m kanĂ« ndodhur nĂ« shumĂ« vende, si Australia, Bangladeshi, Belgjika, Franca, Pakistani, Suedia, Turqia, Britania e Madhe dhe SHBA-ja”, konstaton ky studim.

Pavarësisht se nuk bëhet fjalë për një fenomen të ri, frekuenca dhe përhapja e terrorizmit është rritur ndjeshëm dhe është bërë më e rrezikshme.

Nga ana tjetër, ky raport tregon se shumë qytete amerikane janë skualifikuar vitet e fundit për shkak të trazirave në rritje, kryesisht të lidhura me personat me ngjyrë të vrarë nga policia.

“PĂ«r mĂ« tepĂ«r, vendi po pĂ«rballet me manifestime kundĂ«r politikĂ«s sĂ« presidentit Donald Trump”, thekson raporti duke shtuar se tensionet diplomatike nga Koreja e Veriut tek Rusia dhe Ukraina, rrit paqĂ«ndrueshmĂ«rinĂ« nĂ« botĂ«.

Në fund të klasifikimit gjenden kryeqyteti i Sirisë, Damasku, si dhe Lagos (Nigeri) dhe Tripoli (Libi)./ /G.S/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Gent Sinani
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…