Home Bota STUDIM – NĂ« botĂ«, brenda njĂ« viti regjistrohen 500 000 tĂ«rmete

STUDIM – NĂ« botĂ«, brenda njĂ« viti regjistrohen 500 000 tĂ«rmete

2 min read
0
192

ANKARA, 3 mars /ATSH-AA/ – TĂ«rmeti me magnitudĂ« 9.5 ballĂ« i shkallĂ«s Rihter, i cili nĂ« vitin 1960 goditi qytetin kilian Valdivia konsiderohet si tĂ«rmeti mĂ« shkatĂ«rrues, i cili Ă«shtĂ« regjistruar deri mĂ« sot.

“NĂ« botĂ« regjistrohen rreth 500 mijĂ« tĂ«rmete çdo vit, prej tĂ« cilĂ«ve njĂ« nĂ« pesĂ« tĂ«rmete Ă«shtĂ« i ndjeshĂ«m dhe rreth 100 shkaktojnĂ« dĂ«me materiale”, njoftoi Anadolu Agency (AA).

Sipas Institutit Gjeologjik të SHBA-së (USGS), rreth gjysmë milionë tërmete regjistrohen çdo vit në botë, nga ato me intensistet të dobët dhe deri tek ato me intensitet të fuqishëm.

“Nga ky numĂ«r rreth 100 mijĂ« tĂ«rmete janĂ« tĂ« ndjeshme”, sipas institutit.

Sipas USGS, 81 % e tërmeteve të fuqishme regjistrohen në zonën e Paqësorit.

Rreth 90 % e tĂ«rmeteve lĂ«kundin zonĂ«n e ashtuquajtur “Unaza e ZjarrtĂ« e PaqĂ«sorit”, njĂ« rrip vullkanik qĂ« rrethon Oqeanin PaqĂ«sor. KĂ«tu ndodhen 40 % e tĂ« gjithĂ« vullkaneve aktive qĂ« kanĂ« fuqi tĂ« madhe shpĂ«rthyese.

Tërmeti prej 9.5 ballë sipas shkallës së Rihterit, i cili në vitin 1960 goditi qytetin kilian Valdivia konsiderohet si tërmeti më shkatërrues i cili është regjistruar deri më sot. Pas tij, në vitin 1964, një tërmet 9,2 ballë u regjistrua në Alaskë./
/e.c/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Eva Cani
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…