Home Bota STUDIM – Ngrohja globale po kĂ«rcĂ«non edhe pinguinin mbret

STUDIM – Ngrohja globale po kĂ«rcĂ«non edhe pinguinin mbret

4 min read
0
248

ANKARA,27 shkurt /ATSH-AA/ – Rreth 70 % e numrit tĂ« pĂ«rgjithshĂ«m tĂ« pinguinit mbret do tĂ« detyrohen tĂ« kĂ«rkojnĂ« njĂ« habitat tĂ« ri, nĂ« tĂ« kundĂ«rtĂ«n do tĂ« zhduken deri nĂ« fund tĂ« kĂ«tij shekulli, nĂ«se vazhdon çlirimi i gazeve me efekt serrĂ«, tregojnĂ« studimet e reja tĂ« publikuara dje, njofton Anadolu Agency (AA).

Hulumtimi Ă«shtĂ« publikuar nĂ« revistĂ«n “Nature Climate Change”, ndĂ«rkaq shkencĂ«tarĂ«t paralajmĂ«rojnĂ« pĂ«r rrezikun me tĂ« cilin pĂ«rballen pinguinĂ«t nĂ« qoftĂ« se nuk merren  masa pĂ«r parandalimin e ndryshimeve klimatike.

Pinguini mbret lloji i dytë më i madh i pinguinëve, kryesisht jeton në ishujt sub-antarktik.

Ngrohja globale jo vetëm që ndikon në jetën e këtij lloji pinguini, por ndikon edhe në reduktimin e kolonive.

Nëse temperatura e ujit në zonën ku jetojnë pinguinët rritet, atëherë peshqit, ushqimi i tyre i preferuar, do të zhvendosen në ujërat më të ftohta.

ShkencĂ«tarĂ«t paralajmĂ«rojnĂ« se pinguinĂ«t janĂ« tĂ« detyruar tĂ« çelin vezĂ«t e tyre larg zonave, ku gjejnĂ« ushqimin. Kur peshqit largohen nga kĂ«ta ishuj ku ndodhen pinguinĂ«t, mĂ« tĂ« moshuarit e tyre detyrohen tĂ« notojnĂ« mĂ« larg dhe mĂ« gjatĂ« dhe t’i lĂ«nĂ« tĂ« vegjlit e tyre tĂ« presin pĂ«r ushqim.

Rezultatet e kĂ«tij studimi tregojnĂ« se shumica e kolonive mund tĂ« pĂ«rballen me rĂ«nie tĂ« numrit tĂ« pinguinĂ«ve, pasi tĂ« pinguinĂ«t e vegjĂ«l do tĂ« vuajnĂ« nga uria duke pritur qĂ« prindĂ«rit e tyre t’u japin ushqim.

“Hulumtimi ynĂ« tregon se rreth 70 % e kolonive tĂ« pinguinit mbret, pĂ«r shkak tĂ« emetimeve tĂ« gazeve serrĂ«, deri nĂ« fund tĂ« kĂ«tij shekulli, do tĂ« ndryshojnĂ« vendqĂ«ndrimin ose do tĂ« zhduken”, paralajmĂ«roi Celine Le Bohec, shkencĂ«tare nĂ« Universitetin e Strasburgut.

Pinguini mbret është vetëm një ndër disa lloje të rrezikuara të pinguniëve në Antarktidë.

Studimet e mĂ«parshme kanĂ« treguar se ngrohja globale po kĂ«rcĂ«non pinguinĂ«t mbretĂ«r, adelike dhe pinguinĂ«t “kurorĂ«”./
/ec/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Eva Cani
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…