Home Bota STUDIM – Truri ndizet kur kupton fjalĂ«t

STUDIM – Truri ndizet kur kupton fjalĂ«t

3 min read
0
278

NJU JORK, 24 shkurt /ATSH-ANSA/ – Truri ndizet nĂ«se kupton njĂ« frazĂ«, njosj si nĂ« filmat vizatimorĂ« kur shfaqet njĂ« llambĂ« mbi kokĂ«, sipas njĂ« vĂ«zhgimi tĂ« pĂ«rshkruar nĂ« revistĂ«n shkencore “Current Biology”.

Ky studim ka mundësuar që të vëzhgohet për herë të parë sinjali cerebral që lidhet me të kuptuarin dhe mund të ndihmojë në kuptimin e zhvillimit të gjuhës si dhe të individualizojë sinjale të hershme të demencës.

Studiuesit e shkollĂ«s “Trinity College” nĂ« Dublin dhe tĂ« Universitetit amerikan tĂ« “Rochester”, nĂ« shtetin e Nju Jorkut, kanĂ« vĂ«zhguar se sinjali nuk shfaqet kur njĂ« individ nuk kupton njĂ« frazĂ« ose kur nuk Ă«shtĂ« i vĂ«mendshĂ«m ndaj folĂ«sit.

Gjatë një dite çdo njeri shkëmben mesatarisht me të tjerë nga 120-200 fjalë në minutë dhe truri jonë ka evoluar në mënyrë që të kuptojë përmbajtjen e çdo fjale brenda një konteksti të caktuar, duke e krahasuar me ato që e paraprijnë.

Për ta kuptuar këtë, autorët e këtij kërkimi kanë regjistruar aktivitetin cerebral të vullnetarëve ndërkohë që dëgjonin libra audio, me një elektroencefalogramë (Eeg). Në këtë mënyrë u ndeshën me sinjalin që lidhet me kuptimin e një fraze.

PĂ«r Ed Lalor, autori kryesor i kĂ«tij studimi, “ky vĂ«zhgim ka shumĂ« aplikime. Nga studimet mbi zhvillimin e gjuhĂ«s tek fĂ«mijĂ«t deri tek kĂ«rkimet mbi personat nĂ« gjendje pavetĂ«dije apo tek tĂ« moshuarit tĂ« prekur nga demenca”.

“MegjithatĂ« do tĂ« duhen studime tĂ« tjera pĂ«r tĂ« kuptuar nĂ« thellĂ«si se si truri e pĂ«rpunon kuptimin e njĂ« fraze dhe sa shumĂ« ndryshon ky proces mĂ« mĂ«nyrĂ«n se si operon njĂ« kompjuter”, pĂ«rfundoi ai./

/G.S/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Gent Sinani
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…