Home Ekonomi, Biznes dhe Finance Subvencionet dhe IPARD II, prioritet 15 kulturat bujqĂ«sore ‘made in Albania’

Subvencionet dhe IPARD II, prioritet 15 kulturat bujqĂ«sore ‘made in Albania’

3 min read
0
107

TIRANE, 30 Janar /ATSH/- Skemat e subvencionimit nga buxheti i shtetit dhe grandet e programit IPARD II, do tĂ« mbĂ«shtesin fermerĂ«t pĂ«r kultivimin e prodhimeve autoktone shqiptare “made in Albania” qĂ« kanĂ« potencial zhvillimi dhe janĂ« konkuruese nĂ« tregun e huaj.

Ministria e Bujqësisë bën të ditur se, duke filluar nga bimët medicinale, domatet, kastraveci, molla, bostani, agrumet, ulliri, qershitë, vreshtat, speci e deri tek arrorët, lakra e lulelakra, patatja, qepa e fasulet, janë 15 kulturat bujqësore prioritare që do të mbështesë qeveria, përmes skemës së subvencioneve dhe programit IPARD II .

Sipas ministrisë, gjatë vitit 2018 do të investohen 7 milionë usd, për fermerët që shtojnë sipërfaqet e mbjella me pemë të reja, drurë frutorë, sera diellore e mbjellje në fushë. Ndërsa sa i takon investimeve në grumbullim dhe përpunim e prodhimeve bujqësore janë parashikuar rreth 7.3 milionë dollarë.

Për të sjellë një qasje të re në mbështetje të gjithë zinxhirit të vlerës në sektorin e bujqësisë, këtë vit do të financohen 3.2 milionë dollarë edhe për sektorin e agroturizmin.

Programi “100 fshatrat” do tĂ« financojĂ« drejtpĂ«rdrejt biznese nĂ« kĂ«to zona, kryesisht sipĂ«rmarrje qĂ« operojnĂ« nĂ« fushĂ«n e agroturizmit, pĂ«r t’i dhĂ«nĂ« hov zhvillimi tĂ« kĂ«tij sektori nĂ« veçanti si dhe rritjes sĂ« ekonomive lokale nĂ« kĂ«to zona, ku njĂ« pjesĂ« e mirĂ« e fshatrave tĂ« pĂ«rzgjedhur, pavarĂ«sisht potencialeve qĂ« ofrojnĂ«, kanĂ« vuajtur nga mungesa e investimeve.e.xh/ /a.g/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Etleva Xhajanka
Load More In Ekonomi, Biznes dhe Finance
Comments are closed.

Check Also

Uashington DC, Rama: Shqiptarët dorëzuan listën e floririt, por jo hebrenjtë

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Kryeministri Edi Rama ka marrĂ« pjesĂ« sot nĂ« KonferencĂ«n Vjetore tĂ« K…