Home Bota TEKNOLOGJI – Pas 10 vitesh Apple vazhdon tĂ« surprizojĂ«!

TEKNOLOGJI – Pas 10 vitesh Apple vazhdon tĂ« surprizojĂ«!

8 min read
0
172

KALIFORNI, 14 shtator /ATSH/ – NĂ« 10 vitet e fundit qĂ« na ndajnĂ« nga iPhone i parĂ« (iPhone 2G), Apple nuk ka sjellĂ« asnjĂ«herĂ« njĂ« ndryshim kaq radikal sa ai qĂ« u paraqit mĂ« 12 shtator 2017 me modelin e fundit iPhone X.

Pas gati dy vite thashetheme, iPhone X është më në fundë realitet dhe i hap rrugën gjeneratave të ardhshme të smartfonëve të gjigantit amerikan, duke propozuar një dizajn krejtësisht të rinovuar me një ekran të madh të teknologjisë OLED me përmasa 5,8 polësh që zë gati krejt sipërfaqen e përparme.

Ky flamurtar i ri i shtĂ«pisĂ« Apple nuk do tĂ« ketĂ« cepat e pĂ«rthyer, por propozon njĂ« ekran tradicional tĂ« sheshtĂ« me korniza shumĂ« tĂ« reduktuara me rezolucion 2436×1125 piksel dhe njĂ« densitet prej 458 piksel.

Tek ky model mbĂ«rrin teknologjia “True Tone Display”, qĂ« Ă«shtĂ« e pranishme tek iPad prej disa gjeneratash dhe qĂ« mundĂ«son ndryshimin automatik tĂ« temperaturĂ«s sĂ« ngjyrsĂ« sĂ« ekranit pĂ«r t’iu pĂ«rshtatur dritĂ«s sĂ« prenishme nĂ« dhomĂ«.

Por prania e njĂ« ekrani kaq tĂ« madh ka sjellĂ« heqjen e butonit karakterisitk “home”, qĂ« tani Ă«shtĂ« zĂ«vendĂ«suar nga njĂ« seri gjestesh qĂ« kryhen nĂ« ekran.

NdĂ«rsa brenda iPhone X rreh zemra mĂ« e fuqishme e realizuar ndonjĂ«herĂ« nga Apple, nĂ« gjendje tĂ« mundĂ« edhe modelin mĂ« tĂ« fundit tĂ« iPad Pro. BĂ«het fjalĂ« pĂ«r njĂ« “Apple A11 Bionic”, njĂ« procesor i pajisur me gjashtĂ« zemra, katĂ«r nga tĂ« cilat janĂ« pĂ«r njĂ« konsum tĂ« ulĂ«t dhe dy pĂ«r performanca tĂ« larta, tĂ« mbĂ«shtetura nga 3 GB memorje RAM.

NĂ« kĂ«tĂ« smartfon Apple heq dorĂ« pĂ«r herĂ« tĂ« parĂ« nga pĂ«rdorimi i procesorĂ«ve me dy zemra ndĂ«rsa karta grafike Ă«shtĂ« 30% mĂ« e shpejtĂ« se sa gjenerata e mĂ«parshme. “Apple A11 Bionic” ka edhe njĂ« çip tĂ« ri qĂ« Ă«shtĂ« nĂ« gjendje tĂ« kryejĂ« 600 miliardĂ« operacione nĂ« sekondĂ« pĂ«r tĂ« analizuar mĂ« mirĂ« thellĂ«sinĂ« e fytyrĂ«s.

Por duke vazhduar analizĂ«n e risive, iPhone X shĂ«non gjithashtu edhe njĂ« braktisje tĂ« pĂ«rkohshme tĂ« teknologjisĂ« “TouchID” (zhbllokimin e telefonit nĂ«pĂ«rmjet shenjĂ«s sĂ« gishtit), e cila gjendet nĂ« modelet e reja iPhone 8 dhe 8 Plus, por qĂ« nuk ka qenĂ« e mundur qĂ« tĂ« aplikohet nĂ« kĂ«tĂ« model pĂ«r shkak se teknologjia nuk Ă«shtĂ« mjaftueshĂ«m e maturuar pĂ«r t’u aplikuar direkt mbi ekran.

Por kjo nuk do tĂ« thotĂ« se iPhone X nuk ka sisteme mbrojtĂ«se, pasi aty janĂ« vendosur sensorĂ« tĂ« rinj nĂ«pĂ«rmjet Ă«shtĂ« e mundur tĂ« shfrytĂ«zohet “FaceID” (zhbllokimi i telefonit me fytyrĂ«n).

“FaceID” shfrytĂ«zon “True Depth Camera” qĂ« Ă«shtĂ« nĂ« gjendje tĂ« analizojĂ« 30 000 pika dhe mund tĂ« njohĂ« fytyrĂ«n e pĂ«rdoruesit edhe nĂ« erĂ«sirĂ«, me njĂ« marzh gabimi 1 nĂ« njĂ« milionĂ«. Madje tĂ« gjitha tĂ« dhĂ«nat biometrike ruhen brenda telefonit dhe nuk mund tĂ« pĂ«rdoren dot as nga vetĂ« Apple.

Edhe pjesa e fotokamerës shënon një ndryshim për sa i përket sensorëve, që vazhdon të jetë 12 mega piksel por është në gjendje të kapë 83 për qind dirtë më shumë duke përmirësuar ndjeshëm realizimin e fotove në ersirë. Falë teknologjive të reja për njohjen e fytyrës kamera e përparme, që është shtatë mega piksel, ju ofron mundësinë të bëni foto portret jashtëzakonisht shumë cilësore.

Megjithatë risitë nuk mbarojnë me fotot pasi në sektorin e videos flamurtari i Apple është smartfoni i parë në botë që mund të kryejë filmime me rezolucion 4K me 60fps, ndërsa xhirimet e avashta arrijnë deri në 240 fps duke ruajtur një rezolucion 1080 piksel.

Për sa i përket materialeve janë të njëjtat që gjejmë edhe në iPhone 8 dhe 8 Plus, pra pjesa e mbrapme është krejtësisht prej xhami, që mundëson gjithashtu integrimin e një sisitemi për karikimin wirless, si dhe ka një kornizë prej çeliku të paoksidueshëm.

Apple iPhone X pritet të vijë në treg me një çmim prej 1100 dollarë për versionin me memorje 64 GB dhe 1300 dollarë për versionin 256 GB, ndërkohë që porositë do të fillojnë më 27 tetor ndërsa smartfoni do të jetë i disponueshëm në 3 nëntor./

(PĂ«rgatiti Gent Sinani)

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Gent Sinani
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…