Home Rajoni Kosova Thaçi: Kuvendi do të votojë sot për liberalizimin e vizave

Thaçi: Kuvendi do të votojë sot për liberalizimin e vizave

2 min read
0
187

PRISHTINË, 28 Shkurt/ATSH/.- Presidenti i KosovĂ«s Hashim Thaçi deklaroi sot se Kuvendi i KosovĂ«s do tĂ« marrĂ« drejtimin e drejtĂ« dhe do tĂ« votojĂ« pĂ«r liberalizimin e vizave dhe kurrsesi pĂ«r izolimin e vendit.

Presidenti Thaçi i bĂ«ri kĂ«to komente nĂ« AkademinĂ« PĂ«rkujtimore me rastin e 20 Vjetorit tĂ« MasakrĂ«s sĂ« Likoshanit dhe Çirezit, ku tha se sot mĂ« 28 shkurt, 20 vite pas masakrĂ«s makabre, Kosova po nderohet me vizitĂ«n e presidentit tĂ« Komisionit Evropian, Hahn dhe Mogherinit.

Sipas tij, pas asaj masakre, Kosova po ndryshon.

“Kjo sakrificĂ«, rezistenca jonĂ« pĂ«r liri dhe pavarĂ«si bĂ«nĂ« qĂ« Kosova tĂ« fitojĂ« pĂ«rkrahjen e botĂ«s. Si shteti i ri duhet tĂ« bĂ«jmĂ« shumĂ« pĂ«r mirĂ«qenien e qytetarĂ«ve tanĂ«, dy dekada liri, njĂ« dekadĂ« pavarĂ«si”, tha ai.

GjatĂ« akademisĂ« Thaçi nderoi me urdhrin “Hero i Kombit” dy dĂ«shmorĂ«t,  Rexhep Rexhepi dhe Beqir Rexhepi, qĂ« ranĂ« nĂ« masakrĂ«n e Liksohanit dhe Qirezit mĂ« 28 shkurt tĂ« vitit 1998./KosovaPress/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Klotilda Saracini
Load More In Kosova
Comments are closed.

Check Also

Merr flakë autobusi i linjës Gjermani-Kosovë, asnjë i lënduar

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Ministria e PunĂ«ve tĂ« Jashtme e KosovĂ«s Ă«shtĂ« njoftuar nga Ambasada …