Home Aktualitet Tirana, afër objektivit për 100 mijë pemë të reja

Tirana, afër objektivit për 100 mijë pemë të reja

6 min read
0
485

Tirana Parking dhe Lotaria Kombëtare kontribuojnë me pemë të reja për qytetin

TIRANË, 4 Mars/ATSH/- Projekti i BashkisĂ« sĂ« TiranĂ«s pĂ«r pagesĂ«n e parkimit me SMS, jo vetĂ«m ka rritur transparencĂ«n nĂ« shĂ«rbim tĂ« qytetarĂ«ve, por ka rezultuar mĂ«nyra ideale pĂ«r tĂ« financuar projekte nĂ« dobi tĂ« komunitetit si gjelbĂ«rimi i qytetit.

Tirana Parking dhe Lotaria Kombëtare iu bashkuan kryetarit të Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, për mbjelljen e pemëve të reja përgjatë autostradës Sauk-Teg, si kontribut për një mjedis më të gjelbëruar dhe ajër më të pastër.

“Tirana Parking po ndihmon duke mbjellĂ« pemĂ« sot, por nĂ« fakt çdo qytetar qĂ« parkimin e paguan me celular nĂ« nr. 50500, dhuron njĂ« pemĂ«. Dua t’i falenderoj tĂ« gjithĂ« ata qytetarĂ« qĂ«, pavarĂ«sisht se koncepti i parkimit me pagesĂ« ishte njĂ« koncept i ri pĂ«r ShqipĂ«rinĂ«, sot po kuptojmĂ« qĂ« jo vetĂ«m Ă«shtĂ« bĂ«rĂ« mĂ« e lehtĂ« tĂ« gjejmĂ« parkim, jo vetĂ«m qĂ« qyteti merr tĂ« ardhura, por nĂ« momentin qĂ« tĂ« ardhurat lidhen direkt me gjelbĂ«rimin e TiranĂ«s, secili ndihet qĂ« ka dhĂ«nĂ« njĂ« kontribut”, theksoi Veliaj.

Deri mĂ« tani nĂ« kryeqytet janĂ« mbjellĂ« mbi 90 mijĂ« pemĂ« tĂ« reja, shumĂ« afĂ«r objektivit pĂ«r tĂ« mbjellĂ« 100 mijĂ« pemĂ« deri nĂ« 21 mars. Kryebashkiaku Veliaj ftoi edhe njĂ« herĂ« qytetarĂ«t qĂ« tĂ« shfrytĂ«zojnĂ« ditĂ«t e mbetura dhe ngjarjet e rĂ«ndĂ«sishme si 7-8 Marsi pĂ«r mbjellĂ« njĂ« pemĂ«. “Kemi pĂ«rpara 7-8 Marsin, DitĂ«n e VerĂ«s, tĂ« tjera arsye pĂ«r ta bĂ«rĂ« TiranĂ«n tonĂ« mĂ« tĂ« mirĂ« se ç’ishte dje. JanĂ« njĂ« mĂ«nyrĂ« pĂ«r t’i kushtuar suksesin e kĂ«tij qyteti tĂ« gjitha grave dhe vajzave, qĂ« e bĂ«jnĂ« kĂ«tĂ« qytet tĂ« suksesshĂ«m. Siç thotĂ« ajo shprehja: ‘Pas çdo burri ka njĂ« grua shumĂ« tĂ« aftë’, nĂ« fakt edhe pas çdo qyteti ka gra dhe zonja tĂ« mrekullueshme, qĂ« kanĂ« sukses nĂ« kompanitĂ« tona publike ose private”, deklaroi ai.

Eglantina ZĂ«re, drejtoresha e PĂ«rgjithshme e “Tirana Parking”, theksoi se çdo e ardhur nga pagesa me celular e vendparkimit, shkon pĂ«r tĂ« mbjellĂ« pemĂ« pĂ«r qytetin.

NjĂ« kontribut tĂ« çmuar nĂ« nismĂ«n “Dhuro njĂ« pemĂ«” kanĂ« dhĂ«nĂ« edhe bizneset, duke i kthyer mbrapsht komunitetit njĂ« pjesĂ« tĂ« fitimeve tĂ« tyre. “Jam shumĂ« i lumtur qĂ« kemi miq qĂ« i janĂ« pĂ«rgjigjur pozitivisht thirrjes sonĂ« pĂ«r ta gjelbĂ«ruar TiranĂ«n. Tirana, si çdo qytet, ndahet nĂ« ata qĂ« janĂ« spektatorĂ« dhe ata qĂ« janĂ« aktorĂ«. AktorĂ«t janĂ« ata qĂ« bĂ«jnĂ« gjĂ«rat, spektatorĂ«t janĂ« gjithologĂ«t qĂ« vetĂ«m japin mend si bĂ«hen gjĂ«rat. MĂ« vjen mirĂ« qĂ« sot kemi aktorĂ« si Lotaria KombĂ«tare, si Tirana Parking, tĂ« cilĂ«t nuk mjaftohen vetĂ«m duke thĂ«nĂ« si duhet tĂ« bĂ«hen gjĂ«rat, por marrin lopatĂ«n pĂ«r tĂ« gjelbĂ«ruar TiranĂ«n. ËshtĂ« shumĂ« e rĂ«ndĂ«sishme qĂ« kompania tĂ« ketĂ« sukses, tĂ« ketĂ« fitim, tĂ« punĂ«sojnĂ« njerĂ«z, por Ă«shtĂ« shumĂ« e rĂ«ndĂ«sishme qĂ« t’i japĂ« diçka mbrapsht komunitetit”, tha Veliaj.

Përfaqësuesi i Lotarisë Kombëtare, Peter Simoner, e cilësoi të shkëlqyer këtë nismë të Bashkisë së Tiranës dhe siguroi se projekte të tilla në dobi të komunitetit do të vijojnë edhe në të ardhmen.

/m.m//e.caushi/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Maela Marini
Load More In Aktualitet
Comments are closed.

Check Also

Uashington DC, Rama: Shqiptarët dorëzuan listën e floririt, por jo hebrenjtë

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Kryeministri Edi Rama ka marrĂ« pjesĂ« sot nĂ« KonferencĂ«n Vjetore tĂ« K…