Home Ceshtjet Sociale Tiranë, projekte strategjike dhe investime për banorët e njësisë nr.1

Tiranë, projekte strategjike dhe investime për banorët e njësisë nr.1

4 min read
0
162

TIRANE, 4 Janar/ATSH-Z.Tosku/-Në muajin Mars të këtij viti, Taksa e Infrastrukturës Arsimore do të shkojë për ndërtimin e shkollave të reja.

Buxheti për vitin 2018 për njësinë nr.1  ka një rritje prek 15%, me investime dhe projekte konkrete.

Por, cilat janë projektet gati që priten të zbatohen?

NjĂ« nga projektet qĂ« do tĂ« nisĂ« zbatimin Ă«shtĂ« thellimi dhe pastrimi i kanalit tĂ« hapur tek ish-Liqeni ShkozĂ«, i pasuar ky nga rikualifikimi i ndriçimit nĂ« rrugĂ«n “Idriz Dollaku” e “Haxhi Sabri Koçi”. Po kĂ«shtu do tĂ« rehabilitohet Qendra ShĂ«ndetĂ«sore nĂ« ShkozĂ«.

PĂ«r t’i ardhur nĂ« ndihmĂ« banorĂ«ve tĂ« zonĂ«s, do tĂ« rikonstruktohet blloku i rrugĂ«ve qĂ« kufizohet nga rrugĂ«t “Arben Lami”-“Ali Shefqeti”- “AleksandĂ«r Konda”-rruga qĂ« lidh “A.Konda “ me “Fehmi Ibrahimi” do tĂ« pasohet nga projekti pĂ«r sistemim, asfaltimi e rrugĂ«ve nĂ« NjĂ«sinĂ« Administrative numĂ«r 1, pĂ«r tĂ« krijuar kushtet e infrastrukturĂ«s moderne pĂ«r kĂ«tĂ« zonĂ«.  Me rĂ«ndĂ«si Ă«shtĂ« edhe rikonstruksioni dhe shtesa qĂ« do tĂ« kryhet nĂ« ShkollĂ«n 9-vjeçare “Ali Demi”. NĂ« njĂ«sinĂ« 1 do tĂ« investohet edhe pĂ«r ndĂ«rtimin e tregjeve fruta-perime me kushte moderne pĂ«r tĂ« garantuar kushte higjenike pĂ« tregtimin e fruta-perimeve si dhe rehabilitohen lulishtet dhe hapĂ«sirat e gjelbĂ«rta.

Dy vite më parë, në të njëjtën njësi administrative bashkia e Tiranës kreu investime të rëndësishme ku mund të përmendim:

Rikualifikimin urban tĂ« 2 blloqeve dhe rehabilitimin e Rr.”DhimitĂ«r Kamarda”
– Rikonstruksioni i Trotuareve dhe rrugĂ«s “Ali Shefqeti”
– Rehabilitim dhe instalim i sistemit tĂ« ngrohjes nĂ« shkollĂ«n “1 Maji”
– NdĂ«rtim Godina banimi nĂ« territorin e ish-repartit Ushtarak, ShkozĂ«, pĂ«r komunitetin e qĂ«
preken nga projekti i rehabilitimit tĂ« Lumit tĂ« LanĂ«s “Bregu i Lumit”
– Rikonstruksion i Kopshtit 24
– Rikonstruksion Kopshti 56
– Çerdhe nr.14
– Çerdhe nr.50
– Çerdhe e re tĂ« ish Fonderia ShkozĂ« /a.g/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Zina Tosku
Load More In Ceshtjet Sociale
Comments are closed.

Check Also

Uashington DC, Rama: Shqiptarët dorëzuan listën e floririt, por jo hebrenjtë

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Kryeministri Edi Rama ka marrĂ« pjesĂ« sot nĂ« KonferencĂ«n Vjetore tĂ« K…