Home Bota TURQI – LuftĂ«tarĂ« tĂ« UshtrisĂ« Siriane tĂ« LirĂ« dĂ«rgohen pĂ«r mbrojtjen e Kobanes

TURQI – LuftĂ«tarĂ« tĂ« UshtrisĂ« Siriane tĂ« LirĂ« dĂ«rgohen pĂ«r mbrojtjen e Kobanes

2 min read
0
100

eeSANLIURFA (Turqi), 29 tetor /ATSH-AFP/ – LuftĂ«tarĂ« tĂ« UshtrisĂ« Siriane tĂ« LirĂ« (USL) hynĂ« dje nĂ« mbrĂ«mje nĂ« Siri nga Turqia pĂ«r tĂ« ndihmuar nĂ« mbrojtjen e Kobanes qĂ« po i reziston njĂ« sulmi tĂ« organizatĂ«s Shteti Islamik (ISIS), njoftoi njĂ« pĂ«rgjegjĂ«s lokal turk.

Sipas këtij përgjegjësi, rreth 150 luftëtarë të USL-së kaluan kufirin gjatë natës në pikën kufitare të Mursitpinar. Vëzhguesi Sirian i të Drejtave të Njeriut e konfirmoi gjithashtu këtë informacion por tha se bëhet fjalë për vetëm 50 luftëtarë.

NdĂ«rsa agjencia e shtypit prokurde, “Firat”, theksoi se luftĂ«tarĂ«t kaluan kufirin tĂ« hipur nĂ« tetĂ« automjete.

Turqia, që shikon rrëzimin e presidentit Bachar al Assad si zgjidhjen e vetme ndaj krizës siriane, mbështet USL-në.

Paralelisht, luftëtarët kurdë të ardhur nga Iraku dhe që kanë gjithashtu mbështetjen e Ankarasë, vazhdojnë të qëndrojnë në territor turk, duke pritur transferimin e tyre drejt Kobanes, qytet kurd në Siri që rezikon prej disa javësh të bier nën kontrollin e ISIS-it./

/G.S/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Gent Sinani
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…