Home Bota UKRAINË – Arrestohet organizatori i njĂ« rrjeti botĂ«ror tĂ« krimit kibernetik

UKRAINË – Arrestohet organizatori i njĂ« rrjeti botĂ«ror tĂ« krimit kibernetik

2 min read
0
208

KIEV, 26 shkurt /ATSH-AFP/ – Ukraina njoftoi sot arrestimin e njĂ« hakeri tĂ« dyshuar si organizator i njĂ« rrjeti tĂ« krimit kibernetik botĂ«ror “Avalanche”, qĂ« kishte infektuar mĂ« shumĂ« se njĂ« gjysmĂ« milioni komjutera dhe kishte shkaktuar humbje prej disa qindra milionĂ« euro.

“Organizatori i platformĂ«s kriminale ndĂ«rkombĂ«tare “Avalanche” u arrestua dje nĂ« Kiev”, njoftoi nĂ« njĂ« komunikatĂ« departamenti i policisĂ« ukrainase i ngarkuar me kriminalitetin nĂ«pĂ«rmjet internetit.

Një zëdhënës i policisë theksoi se personi i arrestuar quhej Guennadi Kapkanov. Ai do të transferohej sot në Poltava, ku një gjykatë do të vendosë për masat e marra kundër tij.

Guennadi Kapkanov ishte arrestuar në nëntor 2016 në Ukrainë, para se një gjykatë të urdhëronte lirimin e tij. Ai u zhduk dhe një mandatarresti ndërkombëtar u lëshua kundër tij.

Rrjeti botĂ«ror i krimit kibernetik “Avalanche” u shkatĂ«rrua nĂ« nĂ«ntor 2016 gjatĂ« njĂ« operacioni tĂ« pĂ«rbashkĂ«t tĂ« ndĂ«rmarrĂ« nga policia e 28 vendeve nĂ« mbarĂ« botĂ«n./
/ec/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Eva Cani
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…