Home Bota UKRAINË – Autoritetet thĂ«rrasin nĂ«n armĂ« 50 000 persona

UKRAINË – Autoritetet thĂ«rrasin nĂ«n armĂ« 50 000 persona

1 min read
0
111

aaKIEV, 20 janar /ATSH-AFP/ – Ukraina filloi sot pĂ«r herĂ« tĂ« katĂ«rt njĂ« mobilizim ushtarak qĂ« do tĂ« prekĂ« 50 000 persona, nĂ« ndĂ«rkohĂ« tĂ« dhunĂ«s sĂ« pĂ«rgjakshme qĂ« ka pĂ«rfshirĂ« lindjen e vendit.

Ky mobilizim ushtarak do të zgjasë 90 ditë dhe do të ndiqet edhe nga dy të tjerë për të arritur numrin e përgjithshëm të personave të thirrur nën armë në 104 000.

”Do tĂ« thirren nĂ«n armĂ« veçanĂ«risht tankistĂ«, artilierĂ«, parashutistĂ« dhe mekanikĂ«”, thanĂ« burime nga Ministria ukrainase e Mbrojtjes.

Ndërkohë, përgjatë ditëve të fundit, si pasojë e dhunës së përgjakshme që ka përfshirë lindjen e vendit, kanë vdekur apo janë plagosur një numër i madh ushtarakësh dhe civilësh.

”TĂ« paktĂ«n 19 ushtarĂ« janĂ« plagosur vetĂ«m gjatĂ« 24 orĂ«ve tĂ« fundit”, deklaroi zĂ«dhĂ«nĂ«si ushtarak, Andri Lisenko./ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Arian Jorgaqi
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…