Home Bota VATIKAN – Mbreti i JordanisĂ« i dhuron papa Françeskut njĂ« tablo tĂ« Jeruzalemit

VATIKAN – Mbreti i JordanisĂ« i dhuron papa Françeskut njĂ« tablo tĂ« Jeruzalemit

3 min read
0
133

VATIKAN, 19 dhjetor /ATSH-AFP/ – Mbreti Abdallah II i JordanisĂ«, pritur sot nga papa Françesku, i ka dhuruar njĂ« tablo tĂ« Qytetit tĂ« VjetĂ«r tĂ« Jeruzalemit, ku duket Kupola e ShkĂ«mbit dhe Kisha e Varrit tĂ« ShenjtĂ« dominuar nga kryqi.

“Miku im i shtrenjtĂ« dhe vĂ«lla”, deklaroi mbreti duke pĂ«rshĂ«ndetur papĂ«n nĂ« fillim tĂ« takimit tĂ« tyre nĂ« njĂ« klimĂ« miqĂ«sore”, theksuan gazetarĂ«t e pranishĂ«m.

Papa e ka vizituar Jordaninë në maj të vitit 2014 në kuadër të një turneu në Lindjen e Mesme, që vijoi menjëherë në Jeruzale.

Në atë kohë ai bëri thirrje për akses të lirë për të gjithë besimtarët, hebrenj, myslimanë dhe të krishterë në vendet e shenjta.

Qeveria e Jordanisë, mbrojtës i vendeve të shenjta myslimane në Jeruzalem, e cilësoi shkelje të të drejtës kombëtare vendimin e fundit të presidentit amerikan, Donald Trump për të njohur Qytetin e Shenjtë si kryqytet të Izraelit.

Papa Françesku kishte kërkuar respektim të statu quo-së për Jeruzalemin, konform rezolutave të Kombeve të Bashkuara, që kërkojnë një zgjidhje të negociueshme për qytetin që izraelitët dhe palestinezët e pretendojnë si kryeqytet.

Vatikani përmendi sot në një komunikatë bisedat miqësore mes papës dhe mbretit, përqendruar në temat për promovimin e paqes dhe stabilitetit në Lindjen e Mesme duke iu referuar veçanërisht Jeruzalemit dhe rolit të sovranit si mbrojtës i vendeve të shenjta.

“NĂ« kĂ«tĂ« kontekst, ata pĂ«rsĂ«ritĂ«n angazhimin e tyre pĂ«r tĂ« inkurajuar negociatat mes palĂ«ve tĂ« interesuara dhe pĂ«r tĂ« promovuar dialogun ndĂ«rfetar”, sipas komunikatĂ«s./
/ec/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Eva Cani
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…