Home Kuriozitete Vendet që duhet të vizitoni dhe ushqimet që duhet të provoni në Europë

Vendet që duhet të vizitoni dhe ushqimet që duhet të provoni në Europë

3 min read
0
156

barceloneTIRANË, 25 Prill / ATSH / – Evropa  ofron mundĂ«si tĂ« pamasa pĂ«r tĂ« kĂ«naqur shijet tuaja tĂ« arkitekturĂ«s sĂ« veçantĂ« tĂ« katedraleve, secila me karakteristikat e saj, shĂ«titoret pĂ«rgjatĂ« lumenjve, dhe kafet e restorantet nĂ« trotuaret e qyteteve.

Mund ta nisni udhëtimin tuaj që nga Roma në Itali dhe të vazhdoni për në Barcelonë të Spanjës e më pas në Venecia, Paris, Brugge të Belgjikës, Shën Petersburg, Oslo, Londër, Kopenhagën, Stokholm dhe Athinë.

Në Angli ia vlen të udhëtoni me autobusët dykatësh, por gjithmonë të uleni në katin e dytë.

Në Paris, mos u lodhni të shihni gjithçka, por zgjidhni një lagje dhe shëtisni çdo cep të saj.

Kështu do të krijoni një ide të atyre që duhet të vizitoni patjetër dhe ushqimet që duhet të provoni në secilin vend.

Le të udhëtojmë për në Barcelonë.barcel

NĂ« fshatin e vogĂ«l Barceloneta mund tĂ« shĂ«tisni pĂ«rgjatĂ« bregut të detit, tĂ« shijoni ushqimet karakteristike dhe tĂ« shihni katedralen mĂ« tĂ« famshme tĂ« BarcelonĂ«s, “La Sagrada Familia”, tĂ« projektuar nga Antoni Gaudi dhe ende e papĂ«rfunduar edhe pas 75 viteve pas vdekjes sĂ« tij.

Ky qytet ia vlen tĂ« vizitohet, pasi objekte turistike tĂ« panumĂ«rta, katedralen nĂ« ndĂ«rtim me 365 shkallĂ«t spirale dhe pamja qĂ« do tĂ« shihni nga kulla e kambanave do t’ju lĂ«rĂ« me gojĂ« hapur.

Sapo tĂ« mbĂ«rrini, vizitoni  “Las Ramblas” do t’ju lĂ«rĂ« pa frymĂ«. Pastaj  bulevardi kĂ«mbĂ«sor mĂ« i famshĂ«m nĂ« BarcelonĂ«s dhe lokalet e pa numĂ«rta pĂ«rgjatĂ« tij. NĂ« BarcelonĂ« ja vlen njĂ« udhĂ«tim. /n.l/ /a.g/

 

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Nikolla Lena
Load More In Kuriozitete
Comments are closed.

Check Also

PREHISTORI – ADN-ja tregon se Saharaja ka qenĂ« e gjelbĂ«ruar dhe e populluar nga njerĂ«zit

ROMË, 2 mars /ATSH-ANSA/ – Dikur, rreth 12 000 dhe 5 000 vite mĂ« parĂ«, Saharaja ka q…