Home Art, Kulture dhe Argetim Veprat e skulptorit Hytbi Tarelli në Ambasadën shqiptare në Kanada

Veprat e skulptorit Hytbi Tarelli në Ambasadën shqiptare në Kanada

2 min read
0
213

 

TIRANË, 11 Shkurt/ATSH/.- NjĂ« sĂ«rĂ« veprash tĂ« skulptorit tĂ« njohur shqiptar Hytbi Tarelli, i cili Ă«shtĂ« ndarĂ« nga jeta dy vite mĂ« parĂ«, u ekspozuan ditĂ«t e fundit nĂ« AmbasadĂ«n Shqiptrae nĂ« Kanada.

Një krijues me talent të spikatur në fushën e arteve figurative, Hytbi Tarelli ia kushtoi veprimtarinë kryesore Heroit Kombëtar Gjergj Kastriot Skënderbeu.

NĂ« njĂ« postim nĂ« rrjetin social Facebook tĂ« MinistrisĂ« pĂ«r EuropĂ«n dhe PunĂ«t e Jashtme, thuhet se “veprat e skulptorit Hytbi Tarelli qĂ« jetoi nĂ« Toronto dhe i kushtoi veprimtarinĂ« kryesore Gjergj Kastriotit SkĂ«nderbeut kanĂ« zĂ«nĂ« vend nĂ« AmbasadĂ«n shqiptare nĂ« Kanada. Faleminderit familjes pĂ«r gjestin bujar. Artisti rron me artin e tij”.

Hytbi Tarelli lindi në vitin 1952 në luginën e bukur të Devollit në Shqipëri. Në moshën 10 vjeçare ai mori leksionet e para në art nga artistë të njohur të asaj kohe.Ai ka marrë pjesë në shumë ekspozita, si dhe ka hapur ekspozita personale.

Si dashamirës i artit, shpesh ishte nismëtar dhe pjesëtar në shumë ekspozita pikture dhe skulpture, vetiake apo edhe me kolegë të tjerë, të hapura në Toronto dhe qytete të tjerë të Kanadasë.

Ai krijoi shtatoren e komandantit legjendar Adem Jashari, të ciliën ia dhuroi personalisht familjes Jashari dhe që është vendosur në Prekaz. Skulptori Tarelli ndërroi jetë në vjeshtën e 2016 në Kanada./k.s/ /a.g/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Klotilda Saracini
Load More In Art, Kulture dhe Argetim
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…