Home Ekonomi, Biznes dhe Finance Video/ Iniciativa ‘Berlin plus’, Malaj: Vendet zhvillohen duke konkurruar

Video/ Iniciativa ‘Berlin plus’, Malaj: Vendet zhvillohen duke konkurruar

9 min read
0
203

Arben Malaj

TIRANE, 14 Janar/ATSH-A.Gjonaj//- Për krijimin e një tregu rajonal të përbashkët të vendeve të Ballkanit Perëndimor, detyra e parë që del para qeverive apo investitorëve është të bien dakord se vendet mund të zhvillohen duke konkurruar, jo duke u mbrojtur.

Arben Malaj, studiues i EkonomisĂ«, nĂ« njĂ« prononcim pĂ«r ATSH-nĂ«, shprehet se iniciativa ‘Berlin Plus’, sipas sĂ« cilĂ«s parashikohet krijimi i njĂ« tregu tĂ« pĂ«rbashkĂ«t i vendeve tĂ« Ballkanit PerĂ«ndimor, pa tarifa e barriera, Ă«shtĂ« njĂ« lajm i mirĂ«, pasi do tĂ« thotĂ« se Bashkimi Evropian, jo vetĂ«m e rithekson tĂ« ardhmen e vendeve tĂ« Ballkanit PerĂ«ndimor, por Ă«shtĂ« duke u angazhuar edhe me hapa konkrete, qĂ« janĂ« çelja e negociatave me disa vende tĂ« Ballkanit PerĂ«ndimor, njĂ«kohĂ«sisht edhe iniciativa tĂ« tjera tĂ« reja si kjo ‘Berlin plus’.

“Iniciativa e Berlinit dhe iniciativa ‘Berlin plus’ Ă«shtĂ« njĂ« nga angazhimet konkrete tĂ« BE-sĂ« pĂ«r tĂ« lehtĂ«suar krijimin e njĂ« tregu tĂ« pĂ«rbashkĂ«t tĂ« 6 vendeve tĂ« Ballkanit”, thotĂ« ai.

Tregu i Ballkanit, sipas tij, është relativisht i vogël, pasi popullsia e 6 vendeve pjesë të tij, është e vogël, krahasuar me popullsinë e qoftë një shteti anëtar të BE-së.

Por, thekson ai, ajo që do të jetë impakti kryesor është testimi i ekonomive tona, se sa ato do të jenë të afta të konkurrojnë në tregje evropiane, që janë tregje shumë më të mëdha, për të cilin ka edhe interes konkret, por që janë edhe shumë më shumë konkurrues.

Në këtë aspekt, Malaj vlerëson se krijimi i një tregu të përbashkët brenda vendeve të Ballkanit Perëndimor është investim pozitiv, pasi në këtë lloj diversifikimi të produkteve, vendeve u krijohen avantazhe të ndryshme për prodhimet e tyre.

“Ne sĂ« marrim SerbinĂ«, e cila ka avantazh nĂ« prodhimin bujqĂ«sore, vendet tona kanĂ« avantazh eksporte specifike tĂ« cilat shkojnĂ« drejt tregjeve evropiane”, shprehet ai.

Ne, thotë Malaj, kemi parë luftërat tregtare që janë zhvilluar 2-3 vite më parë në rajonin tonë kryesisht midis Shqipërisë e Malit të Zi, apo me Kosovën e Maqedoninë e në disa raste edhe Serbinë.
Ndaj, ai u drejton një apel qoftë qeverive edhe prodhuesve të shohin avantazhet.

“Si studiues i ekonomisĂ« mendoj se duhet tĂ« pĂ«rqendrohemi mĂ« tepĂ«r tek avantazhet”, deklaron Malaj.

Malaj tërheq vëmendjen se pavarësisht detyrës për të mbështetur iniciativën e hapjes së tregjeve, duhet të mos harrojmë detyrimin ndaj prodhuesve dhe konsumatorëve vendas, kur vende të ndryshme të rajonit tentojnë me subvencione direkte ose indirekte të zgjerojnë praninë e tyre në tregjet tona duke dëmtuar prodhuesit vendas.

“Ne na duhet qĂ« jo vetĂ«m t’i hapim tregjet, por edhe t’i konkurrojmĂ« ato dhe hapi i parĂ« Ă«shtĂ« t’i mbrojmĂ« nga politikat jo tĂ« ndershme tĂ« vendeve tĂ« tjera, nga subvencionet direkte apo indirekte por edhe t’i mbĂ«shtesim me linjĂ« kredie, grande apo kredi tĂ« butĂ«, nĂ« mĂ«nyrĂ« qĂ« ato tĂ« bĂ«jnĂ« investimet e nevojshme nĂ« teknologji qĂ« tĂ« jenĂ« mĂ« tĂ« afta pĂ«r tĂ« konkurruar dhe tĂ« realizojnĂ« qĂ«llimin final, qĂ« Ă«shtĂ« tĂ« pĂ«rmirĂ«sojnĂ« jetĂ«n e pĂ«rditshme tĂ« çdo shqiptari, e cila vjen nga rritja e biznesit vendas dhe tĂ« huaj nĂ« ekonominĂ« shqiptare”, deklaron Malaj.

Në këtë aspekt, Malaj sugjeron se duhet rritur performanca e institucioneve tona në fushën e analizave të tregtisë së ndershme dhe të lirë.

Po ashtu, e nevojshme del, sipas tij, edhe prezantimi i mënyrës së përfitimit nga politikat e mbështetjes së Bashkimit Europian që e ndihmojnë këtë fazë të ndërmjetme të fermerëve apo prodhuesve në përgatitjen e tyre për të qenë më konkurrues.

“Po tĂ« marrim rastin e bujqĂ«sisĂ«, natyrisht buxheti i BE nĂ« pjesĂ«n mĂ« tĂ« madhe shkon pĂ«r politikat e pĂ«rbashkĂ«ta bujqĂ«sore, shkon pĂ«r politikat e kohezionit social qĂ« ndihmon rajonet mĂ« tĂ« varfra edhe tĂ« vendeve mĂ« tĂ« pasura tĂ« vet BE-sĂ«. Ne nuk kemi akses nĂ« kĂ«tĂ«, sepse ende nuk jemi vend i BE-sĂ«. Ndaj duke qenĂ« se importuesit kryesorĂ« tanĂ« janĂ« vende anĂ«tare tĂ« BE-sĂ« qĂ« kanĂ« akses nĂ« kĂ«to lloj politikash dhe qĂ« kanĂ« shtet tĂ« fortĂ« pas qĂ« i mbĂ«shtet edhe me politika kombĂ«tare, pĂ«rveç se atyre ndĂ«rkombĂ«tare me tĂ« drejtĂ« investitorĂ«t nĂ« ekonominĂ« shqiptare, fermerĂ«t pse jo edhe biznesi i vogĂ«l e i mesĂ«m ndjejnĂ« vĂ«shtirĂ«si nĂ« kĂ«tĂ« konkurrencĂ«”, shpjegon ai.

Të dhënat e bilancit tregtar tregojnë se ka një përmirësim të shkallës së mbulimit të importeve nga eksportet, e cila ka qene pak vite më parë 25% dhe tani luhatet në rreth 50%.
Por, shprehet Malaj ne na duhet gjithnjë e më tepër ta përmirësojmë këtë bilanc tregtar në mënyrë që të mos kemi kriza të valutave./m.m/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Arlinda Gjonaj
Load More In Ekonomi, Biznes dhe Finance
Comments are closed.

Check Also

Uashington DC, Rama: Shqiptarët dorëzuan listën e floririt, por jo hebrenjtë

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Kryeministri Edi Rama ka marrĂ« pjesĂ« sot nĂ« KonferencĂ«n Vjetore tĂ« K…