Home Artikuj te Tjere VIDEO/Ndërtimi i aeroportit të Vlorës brenda vitit, zhvillim strategjik për Shqipërinë

VIDEO/Ndërtimi i aeroportit të Vlorës brenda vitit, zhvillim strategjik për Shqipërinë

4 min read
0
210

TIRANE, 24 Janar /ATSH/-Aeroporti i Vlorës, investimi më i madh tërësisht privat me vlerë 100 milionë euro, do të ndërtohet brenda këtij viti, ndërsa qeveria ka nisur studimin e fizibilitetit për aeroportin turistik të Sarandës dhe vënien në funksionim të aeroportit të Kuksit.

Ministri i Infrastrukturës dhe Energjisë, Damian Gjiknuri, deklaroi sot në një konferencë për shtyp, se për ndërtimin e aeroportit të Vlorës janë të interesuara tre kompani turke, shumë të njohura që po punojnë edhe në aeroportin e Stambollit.

“Me vendim tĂ« qeverisĂ« parashikohet njĂ« grup negociator me pĂ«rfaqĂ«sues nga ministritĂ« e linjĂ«s, tĂ« cilĂ«t nĂ« njĂ« periudhë  90 ditore do tĂ« negociojnĂ« detajet e kĂ«saj oferte dhe mĂ« vonĂ« do tĂ« pasohet me nĂ«nshkrimin e kontratĂ«s dhe fillimin e punimeve tĂ« aeroportit tĂ« VlorĂ«s, ndĂ«rkombĂ«tar, mĂ« i miri nĂ« ShqipĂ«ri, qĂ« nuk do tĂ« jetĂ« i vetmi”, tha ai.

“Aeroport i VlorĂ«s do tĂ« jetĂ« edhe mĂ« i madh se aeroporti i Rinasit. Ky investim ka njĂ« ofertĂ« prej 100 milion euro dhe do tĂ« jetĂ« tĂ«rĂ«sisht privat, pa asnjĂ« investim nga shteti”, u shpreh ministri.

Gjiknuri informoi për një rilindje të re aeroportuale në Shqipëri ndërsa dha detaje për aeroportin e Kukësit dhe Sarandës.

“Po punohet intensivisht dhe pĂ«r krijimin e akseseve tĂ« tjera, si tĂ« aeroportit tĂ« KukĂ«sit, por njĂ«kohĂ«sisht dhe studimin e fizibilitetit pĂ«r aeroportin e SarandĂ«s, njĂ« aeroport turistik qĂ« do i shĂ«rbejĂ« pjesĂ«s sĂ« jugut tĂ« vendit dhe SarandĂ«s, njĂ« zonĂ« qĂ« ka intensitet tĂ« lartĂ« turizmi. Ajo ç’ka e kemi thĂ«nĂ« po e bĂ«jmĂ« realitet dhe kemi tĂ« bĂ«jmĂ« me njĂ« Rilindje tĂ« vĂ«rtetĂ« tĂ« gjithĂ« infrastrukturĂ«s sĂ« udhĂ«timit ajror pĂ«r ShqipĂ«rinĂ«â€, tha Gjiknuri.

Publiku do të njoftohet hap pas hapi për këtë kontratë dhe detajet e këtij projekti, deklaroi Gjiknuri. e.xh/ /a.g/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Etleva Xhajanka
Load More In Artikuj te Tjere
Comments are closed.

Check Also

Uashington DC, Rama: Shqiptarët dorëzuan listën e floririt, por jo hebrenjtë

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Kryeministri Edi Rama ka marrĂ« pjesĂ« sot nĂ« KonferencĂ«n Vjetore tĂ« K…