Home Aktualitet VIDEO/ Shpresoj shumë në të ardhmen e Kosovës

VIDEO/ Shpresoj shumë në të ardhmen e Kosovës

7 min read
0
390

TIRANË, 15 shkurt /ATSH/ – NĂ« njĂ« intervistĂ« pĂ«r Radio Televizionin frankofon tĂ« ZvicrĂ«s, drejtoresha e Universitetit Popullor Shqiptar tĂ« GjenevĂ«s, Albana Krasniqi jep opinionin e saj pĂ«r ngjarjen e rĂ«ndĂ«sishme tĂ« shpalljes sĂ« pavarĂ«sisĂ« sĂ« KosovĂ«s, integrimin e shqiptarĂ«ve nĂ« ZvicĂ«r, pĂ«rfshirjen e tyre nĂ« politikĂ« si dhe pĂ«r tĂ« ardhmen e KosovĂ«s.

”MĂ« kujtohet gĂ«zimi dhe lumturia e shqiptarĂ«ve tĂ« ZvicrĂ«s, qĂ« e kishin pritur atĂ« ditĂ« qĂ« prej njĂ« kohe shumĂ«, shumĂ« tĂ« gjatĂ«… mĂ« kujtohen thirrjet e gĂ«zimit dhe lumturisĂ«, e pastaj boritĂ« e makinave, valĂ«vitjet e flamurit nĂ«pĂ«r rrugĂ«t e GjenevĂ«s, por edhe nga pak nĂ«pĂ«r rrugĂ«t e tĂ« gjithĂ« ZvicrĂ«s atĂ« ditĂ«”, thotĂ« Krasniqi.

”ShqiptarĂ«t bĂ«jnĂ« pjesĂ« nĂ« peizazhin zviceran sepse ndodhen aty qĂ« prej viteve ’60, pra Ă«shtĂ« njĂ« popullsi qĂ« po hyn fort nĂ« kĂ«tĂ« peizazh qĂ« prej njĂ« kohe tĂ« gjatĂ«”, shton ajo.

”Mendoj se ajo qĂ« ka luajtur njĂ« rol shumĂ« pozitiv nĂ« kĂ«tĂ« projektim te shqiptarĂ«ve tĂ« ZvicrĂ«s drejt tĂ« ardhmes duke u ndjerĂ« helvetikĂ« me tĂ« drejta tĂ« plota, Ă«shtĂ« pikĂ«risht kjo pavarĂ«si e KosovĂ«s, sepse me kĂ«tĂ« pavarĂ«si, pati njĂ« jetĂ« mĂ« pas”, thekson Krasniqi.

Një prej çështjeve që Krasniqi trajton është edhe përfshirja e shqiptarëve të Zvicrës në politikë.

”Ka gjithmonĂ« e mĂ« shumĂ« shqiptarĂ« nĂ« kĂ«shillat komunalĂ« nga tĂ« gjithĂ« krahĂ«t politikĂ«. U befasova kur pashĂ« nĂ« votimet e fundit nĂ« GjenevĂ« se edhe ato parti qĂ« mendohej se nuk e tĂ«rhiqnin kĂ«tĂ« lloj publiku kishin gjithashtu njerĂ«z qĂ« ishin shumĂ« aktivĂ« me to. PĂ«r votimet federale, mendoj se kjo kĂ«rkon pak mĂ« shumĂ« pjekuri, mĂ« shumĂ« kohĂ« sepse duhet ditur se Ă«shtĂ« brezi i dytĂ« dhe brezi i tretĂ« qĂ« pĂ«rfshihet me partitĂ« politike dhe jo brezi i parĂ« qĂ« ka qenĂ« mĂ« tepĂ«r i orientuar tek mbijetesa sesa tek zhvillimi personal”, thotĂ« Krasniqi nĂ« kĂ«tĂ« intervistĂ«.

NdĂ«rkohĂ«, e pyetur pĂ«r problematikat qĂ« shoqĂ«rojnĂ« aktualisht KosovĂ«n, Krasniqi thotĂ« se ”ka ende shumĂ« pĂ«r tĂ« bĂ«rĂ«”.

”Mendoj se shumĂ« gjĂ«ra janĂ« bĂ«rĂ«, nuk duhet harruar se Ă«shtĂ« njĂ« vend qĂ« del nga njĂ« luftĂ« e pĂ«rgjakshme, qĂ« vuan ende nga traumat, por qĂ« ka dĂ«shirĂ« tĂ« mĂ«sojĂ« tĂ« administrojĂ«, jo vetĂ«m vendin, por dhe ekonominĂ«. Shpesh tentojmĂ« tĂ« harrojmĂ« qĂ« Ă«shtĂ« njĂ« vend qĂ« jo vetĂ«m doli nga lufta, por edhe nga 50 vjet komunizĂ«m, pra, nga ekonomia socialiste”, thotĂ« Krasniqi duke shtuar se shpresonte te rinia qĂ« nĂ« pjesĂ«n mĂ« tĂ« madhe ka njĂ« arsimim perĂ«ndimor.

”Rinia duhet tĂ« shfaqet dhe tĂ« pĂ«rparojĂ« nĂ« nivelet e ndryshme tĂ« qeverisjes”, thekson ajo.

Pyetjes për një ndryshim të mundshëm të territoreve në Kosovë, Krasniqi i përgjigjet negativisht.

”Nuk mendoj kĂ«shtu sepse pavarĂ«sia e KosovĂ«s Ă«shtĂ« njĂ« çështje e mbyllur tashmĂ«. Kosova Ă«shtĂ« e njohur edhe me pĂ«rfaqĂ«simin e territorit tĂ« saj nĂ« flamurin kombĂ«tar dhe mendoj se Zvicra Ă«shtĂ« vendi qĂ« do ta kuptonte mĂ« mirĂ« kĂ«tĂ« gjĂ«, sepse ne mund tĂ« jetojmĂ« dhe tĂ« ndĂ«rtojmĂ« shumĂ« mirĂ« sĂ« bashku”, thekson Krasniqi.

”Po, ekziston vullneti i elitave politike dhe i popullit. UnĂ« isha vetĂ« atje me Komisionin Federal tĂ« Emigracionit pĂ«r tĂ« parĂ« nga afĂ«r minoritetet, atĂ« serb, rom, e tjerĂ« dhe konstatuam se atje ka me tĂ« vĂ«rtet vullnet, por, nuk duhet ta nxjerrim nga konteksti i Ballkanit, pasi konteksti ballkanik Ă«shtĂ« me tĂ« vĂ«rtetĂ« i rrĂ«mujshĂ«m, ka popuj apo vende qĂ« janĂ« nĂ« kĂ«rkim tĂ« identitetit tĂ« tyre, pra, pĂ«r kĂ«tĂ« arsye duhet ta pĂ«rfshijmĂ« nĂ« kontekstin rajonal”, pĂ«rfundon Krasniqi./ /ec/ /irmapu/ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Arian Jorgaqi
Load More In Aktualitet
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…