Home Aktualitet Vota e emigrantëve, Majko: Ka kompromis mes palëve

Vota e emigrantëve, Majko: Ka kompromis mes palëve

9 min read
0
170

TIRANE, 9 Shkurt/ATSH/- Ministri i Shtetit pĂ«r DiasporĂ«n, Pandeli Majko nĂ« njĂ« intervistĂ« pĂ«r “ZĂ«rin e AmerikĂ«s” deklaroi sot se synimi i qeverisĂ« shqiptare Ă«shtĂ« tĂ« kujdeset pĂ«r ruajtjen identitetit dhe edukimin e fĂ«mijĂ«ve, ndĂ«rsa duke folur pĂ«r votĂ«n e diasporĂ«s, ai tha se ka njĂ« kompromis mes palĂ«ve politike.

Gjatë vizitës së tij në Amerikë, ku ka marr pjesë edhe në Mëngjesin e Lutjeve, Majko u shpreh se një pjesë e fëmijëve të shtetasve shqiptarë që jetojnë jashtë vendit kanë probleme për sa i përket edukimit dhe mësimdhënies.

Për sa i përket votës së emigranteve të cilët ndodhen jashtë territorit Shqiptar, Majko u shpreh se nëse vendi ynë do të ketë edhe votat e emigrantëve, kjo do të jetë një spirancë e jashtëzakonshme për Shqipërinë, për vendin, për politikën dhe lidhjen e saj në perëndim.

“NĂ«se sot ka heronj, nĂ« radhĂ«t e diasporĂ«s ata janĂ« mĂ«suesit e gjuhĂ«s shqipe, tĂ« cilĂ«t pĂ«rgjithĂ«sisht punojnĂ« falas”, deklaroi ministri Majko.”Sa i pĂ«rket votĂ«s, ka kompromis dhe jam shpresĂ«plotĂ«. Kemi bĂ«rĂ« njĂ« tavolinĂ« tĂ« rrumbullakĂ«t me OSBE-nĂ«, Komisionin e Venecias dhe shoqĂ«rinĂ« civile. Shpresoj se kjo do tĂ« jetĂ« njĂ« nisje e mbarĂ« pĂ«r tĂ« arritur njĂ« konsensus”, nĂ«nvizoi Majko.

I pyetur se çfarĂ« po bĂ«het nĂ« kĂ«tĂ« drejtim, Majko u shpreh se aktualisht janĂ« krijuar disa modele dhe solli nĂ« vĂ«mendje shembullin e Nju Jork, ku strukturat e pushteti lokal sĂ« fundmi kanĂ« marrĂ« vendim, falĂ« edhe lobingut tĂ« komunitetit shqiptar tĂ« diasporĂ«s, pĂ«r futjen nĂ« sistem mĂ«simin e dygjuhĂ«sisĂ«, anglisht dhe shqip. Majko informoi se po punohet qĂ« ky model tĂ« shpĂ«rndahet edhe nĂ« shkolla tĂ« tjera nĂ« Shtetet e Bashkuara.TĂ« gjithĂ« sĂ« bashku, tha Majko, mund t’ja dalim.

“Kemi filluar njĂ« bashkĂ«punim intensiv me ministrin e DiasporĂ«s sĂ« KosovĂ«s, Dardan Gashi dhe shpresojmĂ« qĂ« tĂ« na bashkohet edhe ministri i DiasporĂ«s sĂ« MaqedonisĂ«, i cili po ashtu Ă«shtĂ« shqiptar. Duam qĂ« tĂ« nxisim dhe orientojmĂ« diasporĂ«n”, u shpreh Majko.

MĂ« tej ministri Majko u ndal edhe te qendrat kulturore qĂ« po krijon nĂ« disa shtete tĂ« AmerikĂ«s dhe fondet me tĂ« cilat do tĂ« ngihen. “GjatĂ« periudhĂ«s sĂ« luftĂ«s nĂ« KosovĂ«, ka pasur qendra nĂ« tĂ« cilat janĂ« mbledhur edhe 1 milionĂ« dollarĂ« nĂ« vit pĂ«r luftĂ«n e KosovĂ«s. Tani besoj se pĂ«r luftĂ«n pĂ«r ruajtjen e e identitetit mund tĂ« mblidhen shuma tĂ« mĂ«dha”, theksoi ai.

Majko siguroi se edhe qeveria shqiptare do tĂ« japĂ« kontributin e saj nĂ« ngritjen e kĂ«tyre qendrave. “NĂ«se nuk lĂ«vizim tani nĂ« 10 vitet qĂ« vijnĂ« mund tĂ« humbasim rreth 200 mijĂ« fĂ«mijĂ«, tĂ« cilĂ«t nuk do tĂ« pranojnĂ« tĂ« flasin shqip e as se janĂ« shqiptarĂ«”, tha ai.

Duke folur pĂ«r rolin e ministrisĂ« qĂ« ai drejton, Majko tha se sekreti qĂ«ndron te mĂ«nyra se si ne mund tĂ« bashkĂ«veprojmĂ«. “Kemi pasuri tĂ« jashtĂ«zakonshme njerĂ«zore e intelektuale nĂ« diasporĂ«. Sikur vetĂ«m 10% tĂ« vihen nĂ« dispozicion do tĂ« ndihej efekti pozitiv nĂ« vend”, u shpreh ai.

NdĂ«rsa sa i takon lehtĂ«sive qĂ« do tĂ« ofrojĂ« qeveria shqiptare pĂ«r qytetarĂ«t shqiptarĂ« qĂ« jetojnĂ« jashtĂ« pĂ«r tĂ« investuar nĂ« ShqipĂ«ri, ministri Majko bĂ«ri tĂ« ditur se do tĂ« bĂ«jmĂ« njĂ« “road map” pĂ«r ti orientuar ata, pasi ka shqiptarĂ« qĂ« kanĂ« kapitale tĂ« mĂ«dha nĂ« banka qĂ« mund tĂ« investojnĂ« nĂ« ShqipĂ«ri. “Ministria e Shtetit pĂ«r DiasporĂ«n Ă«shtĂ« tashmĂ« njĂ« derĂ« e hapur. Çdo ditĂ« do tĂ« shkojmĂ« duke hapur nga njĂ« derĂ« pĂ«r tĂ« krijuar atmosferĂ«n e duhur pĂ«r diasporĂ«n nĂ« administratĂ«n shqiptare”, tha ai

Kjo mënyrë e ndërtimit të një politike të re shtetërore në marrëdhënie me diasporën, siguroi Majko, do të japë rezultate.

Ministri iu pĂ«rgjigj edhe debatit tĂ« hapur pak javĂ« mĂ« par mbi lĂ«vizjen e lirĂ« tĂ« njerĂ«zve dhe mallrave midis ShqipĂ«risĂ« dhe KosovĂ«s. Sipas tij, qeveritĂ« ishin angazhuar qĂ« ky proces tĂ« niste tĂ« zbatohej nga data 1 janar e kĂ«tij viti, por kjo nuk ndodhi. Arsyet, tha Majko, lidhen me interesat ekonomik. PĂ«r kĂ«tĂ«, ai theksoi se palĂ«t mund tĂ« ulen dhe tĂ« diskutojnĂ«, por kjo sipas ministrit, nuk duhet tĂ« pengojĂ« lĂ«vizjen e lirĂ« tĂ« njerĂ«zve. “UnĂ« shpresoj qĂ« nga qeveria e KosovĂ«s tĂ« kemi njĂ« pĂ«rgjigje tĂ« shpejtĂ«”, shtoi ministri Majko.

Majko komentoi si mjaft tĂ« rĂ«ndĂ«sishme vizitĂ«n e Kryeministrit tĂ« KosovĂ«s, Ramush Haradinaj nĂ« Washington. “Vizita merr njĂ« rĂ«ndĂ«si tĂ« jashtĂ«zakonshme pĂ«r statusin e KosovĂ«s dhe tĂ« ardhmen e e faktorit shqiptar nĂ« marrĂ«dhĂ«nie me SHBA”, tha ai./e.caushi/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Arlinda Gjonaj
Load More In Aktualitet
Comments are closed.

Check Also

Uashington DC, Rama: Shqiptarët dorëzuan listën e floririt, por jo hebrenjtë

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Kryeministri Edi Rama ka marrĂ« pjesĂ« sot nĂ« KonferencĂ«n Vjetore tĂ« K…